OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#6250
Γεια σας!

Δεν βρήκα κάπου απάντηση οπότε αποφάσισα να ρωτήσω εξ'αρχής. Θέλω να αποτρέψω τους πελάτες μου να παραγγέλνουν με greeklish. Βλέπω κάτι παραγγελίες με απαράδεκτα sloppy greeklish που δε βγαζουν νόημα ιδιαίτερα. :x
Υπάρχει κάτι γιαυτό?
Θυμάμαι μια δυο φορές έχω παραγγείλει σε κάποια eshop που με το που έγγραφα τον αγγλικό χαρακτήρα μου τον μετέτρεπε αμέσως σε ελληνικό κεφαλαίο!
Νομίζω θα με βοηθούσε πολύ κατι τέτοιο. Θέλω να συνδέσω και το κατάστημα με αυτόματη δημιουργία voucher και δεν είναι καλό να στέλνω voucher με greeklish...
Έχει κανείς καμιά λύση γιαυτό?

Ευχαριστώ πολύ!
Αποστόλης
#6252
htwp έγραψε: 11 Απρ 2020, 14:08 Το κατάστημα σου απευθύνεται μόνο σε Έλληνες? Το έχω σκεφτεί και εγώ ακριβώς το ίδιο αλλά όταν κάποιος έχει ξένο όνομα τότε θα δημιουργείται πρόβλημα.
Σωστά είναι ένα θέμα. Εμένα είναι μόνο στα Ελληνικά το κατάστημα και μόνο για Ελλάδα. Στην περίπτωση μου πιστεύω μπορεί να δουλεψει άντε να έχω 3 στους χίλιους με ξενο όνομα, ας το γράφουν στα ελληνικά..
#6253
Καλησπέρα,

Πλέον στο μέσο eshop ένα ποσοστό παραγγελιών γίνεται και από αλλοδαπούς.
- Γι' αυτό είναι προτιμότερο όποια μετατροπή από λατινικούς χαρακτήρες σε Ελληνικά στο Checkout να γίνεται σε όλα τα στοιχεία εκτός του Ονοματεπώνυμου.
- Η μετατροπή θα πρέπει να γίνεται μόνο στα στοιχεία πληρωμής ή αποστολής που έχει επιλεγεί ως χώρα η Ελλάδα.
- Για τη διόρθωση του ονοματεπώνυμου, μπορεί να δημιουργηθεί μία λειτουργία προαιρετικής μετατροπής σε Ελληνικούς χαρακτήρες στην σελίδα επισκόπησης της παραγγελίας στη διαχείριση π.χ ένα κουμπί δίπλα στο όνομα και το επώνυμο που όταν πατηθεί από τον διαχειριστή του eshop να μετατρέπει το ονοματεπώνυμο από λατινικούς χαρακτήρες σε Ελληνικούς.
- Όταν βρω χρόνο μπορώ να το φτιάξω για default και journal quick checkout.
#6254
χμμ ναι ειναι πιο λογικο να γίνει έτσι. Aπλά είχα ενθουσιαστεί όταν το συνάντησα κάπου.
Μήπως ξέρετε όσον αφορά απλό capitalization των στοιχείων εάν είναι εύκολο να γίνει το είδα στο you.gr και μου άρεσε. Βρήκα ένα module sloppy address cleaner αλλά δεν κάνει ακριβώς αυτό και δε ξερω εάν θα δουλεύει με τα Ελληνικά.

https://www.opencart.com/index.php?rout ... %20cleaner

Ευχαριστώ!
#6255
Σχετικά εύκολο, αλλά ο κώδικας που θα το κάνει εξαρτάται από την υλοποίηση του theme αν θα είναι vanilla JS/jQuery ή Vue.js, κλπ
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!