OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#6275
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Αρχικά να αναφέρω, ότι πρόκειται για OpenCart 2.3.0.2.
Έχω καταχωρήσει στο Google Search Console τον χάρτη ιστοτόπου, αλλά μου εμφανίζει το ακόλουθο μήνυμα σφάλματος: https://prnt.sc/s4mas2.

Καταλαβαίνω, ότι πρόκειται για κάποιο σφάλμα στη μορφή της ημερομηνίας στο πεδίο <lastmod> του xml.
Για να επιβεβαιώσω ότι συμβαίνει αυτό, έχω αφαιρέσει από το xml το πεδίο <lastmod>, έχω υποβάλει εκ νέου τον χάρτη ιστοτόπου, αλλά εξακολουθεί να εμφανίζει το ίδιο σφάλμα.

Ευχαριστώ.
#6276
Στο phpmyadmin δώσε
Κώδικας: Επιλογή όλων
UPDATE `oc_product` SET date_modified = now()
#6277
Το έχω κάνει κι αυτό.
Για κάποιο λόγο νομίζω, ότι δεν έχει γίνει indexing από την google ο νέος χάρτης ιστοτόπου.

Επίσης, στο αρχείο google_sitemap.php έχω κάνει και την ακόλουθη αλλαγή:
Από:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$output .= '<changefreq>weekly</changefreq>';
Σε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$output .= '<changefreq>hourly</changefreq>';
#6278
Έκανες resubmit το sitemap και συνεχίζει να στο βγάζει;
#6280
Αφαίρεσε το και κάνε ξανά εισαγωγή
#6285
Έτρεξες την εντολή και μετά έκανες resubmit; Αυτό θα έπρεπε να σου έχει λύσει το πρόβλημα μάλλον δεν έχει κάνει κάτι σωστά.
#6292
Ναι, πρώτα έτρεξα την εντολή και μετά έκανα resubmit και μάλιστα το έχω κάνει 2-3 φορές.

Αν διαγράψω τελείως το domain name από το Google Search Console και στη συνέχεια το ξανά προσθέσω, τα στατιστικά στοιχεία θα προστεθούν ξανά;
#6293
Η ανανέωση του sitemap μετά το resubmit μπορεί να πάρει ίσως 24 ώρες. Θα σου πρότεινα απλά να περιμένεις

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!