OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από Alex Golemis
#6423
Καλησπέρα,
παρουσιάστηκε η ανάγκη ενεργοποίησης της μεθόδου πληρωμής παραλαβή απο το κατάστημα. Ψάχνωντας στο forum παρατήρησα ότι εντοπίζεται πρόβλημα στο ότι δεν υπάρχει αντίτοιχη μέθοδος πληρωμής στο κατάστημα.

Διάβασα κάπου ότι μπορει να τροποποιηθεί η πληρωμη με επιταγή αλλάζοντας τα λεκτικά στα αρχεία
catalog/language/english/payment/cheque.php
catalog/language/greek/payment/cheque.php

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το πεδίο "Πληρωτέο προς" που πρεπει να συμπληρωθεί κατα την ενεργοποίηση της μεθόδου πληρωμής φαίνεται κάπου στον πελάτη.

Υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης της Αντικαταβολής ως μεθόδου πληρωμής όταν έχει επιλεγεί Παραλαβή από το κατάστημα?
Είδα στο ποστάρισμα ενός άλλου μέλους ότι δούλεψε
Κώδικας: Επιλογή όλων
if (isset($this->session->data['shipping_method']['code']) && $this->session->data['shipping_method']['code'] == 'pickup.pickup') {
    $status = false;
}
στο
Κώδικας: Επιλογή όλων
catalog/model/extension/payment/cod.php
το οποίο συνδυάζεται αλλαγή στο sorting των μεθόδω πληρωμής έτσι ώστε να εμφανίζεται πρώτα η πληρωμή στο καταστημα (πληρωμή με επιταγή), μετά η κατάθεση τραπεζικό λογαριασμό και μετά η αντικαταβολή έτσι ώστε όταν απενεργοποείται να επιλέγεται αυτόματα η προηγούμενη? μεθοδος πληρωμής.

Μου διαφεύγει κάτι από την όλη διαδικασία?
#6424
Μπορείς επίσης αν θες να ενεργοποιείς την πληρωμή στο κατάστημα μόνο αν έχει επιλέγει η παραλαβή από το κατάστημα.
#6456
Αλλαξα με επιτυχία τα λεκτικά στα αρχεία που αναφέρθηκαν στο αρχικό post για τη μετατροπή της πληρωμής με επιταγή σε πληρωμή στο κατάστημα.
Για την ενεργοποιήση- απενεργοποίηση μεθόδων πληρωμής ανάλαογα με το ποια μέθοδος αποστολής έχει επιλεγεί χρησιμοποίησα το παρακάτω extension
https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=31726
#6701
Καλησπερα.. Θα ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι κωδικας οταν επιλεγει ο χρηστης Τροπο Αποστολης με Courirer(βαση βαρους)
και να εξαφανιζεται απο τον τροπο πληρωμης "Πληρωμη στο καταστημα" (εχω κανει την αλλαγη την επιταγη σε πληρωμη στο καταστημα.)

Εχω κανει οπως σε ενα αλλο ποστ να αφαιρειται η αντικαταβολη οταν επιλεγει παραλαβη στο καταστημα...

Ευχαριστω πολυ
#6703
Καλημέρα, τι Έκδοση OpenCart έχεις και σε ποιο ποστ αναφέρεσαι;
#6704
Εχω την 3.0.3.0 και εκανα αυτο
Κώδικας: Επιλογή όλων
if (isset($this->session->data['shipping_method']['code']) && $this->session->data['shipping_method']['code'] == 'pickup.pickup') {
    $status = false;
}
στο
Κώδικας: Επιλογή όλων
catalog/model/extension/payment/cod.php
οπως αναφερεται πιο πανω στον Alex Golemis (1ο ποστ του θεματος αυτου)

Και εγω ρωταω πως μπορω να κρυβω την επιλογη "Πληρωμη στο καταστημα" οταν ο χρηστης επιλεγει την αποστολη μεσω Courier(Βαση Βαρους)????
Ευχαριστω
#6705
Καλησπέρα,

Χρησιμοποίησε αυτό
Κώδικας: Επιλογή όλων
if (isset($this->session->data['shipping_method']['code']) && strpos($this->session->data['shipping_method']['code'], 'weight') !== false) {
    $status = false;
}

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!