OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#6624
Καλησπέρα σας.
( Μηλάω για OC Έκδοση 3.0.3.6 )
Έχω ένα αγορασμένο theme. Μέχρι τώρα έστεισα ωραία το e-shop αλλά μόλις πήγα να κάνω εγκατάσταση μιας επέκτασης μου έδειχνε στο front+admin white page. Τυχαία κατάφερα να επαναφέρω καθώς ούτε το backup δεν έπεξε σωστά μετα απο αρκετές δοκιμές...
Τώρα όμως αυτές τις 2 επεκτάσεις τις χρείαζομαι και αν τις ξαναβάλω θα μου ξανααλλάξουν τα φώτα.
Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτό ; Εκτός απο το να αλλάζω το κώδικα της επέκτασης.

Επίσης το extension είναι ocmod.zip και μέσα έχει φάκελο "upload". Αυτό σημαίνει ότι πάει και κάνει override τα αρχεία που είναι έκει μέσα στην ιστοσελίδα ;
#6625
Καλημέρα.

Μήπως δεν έκανες refresh τα Modifications;
Επιπλέον θα ήταν καλύτερο να αναφέρεις το theme καθώς και ποια extensions είναι αυτά.
#6626
Το theme είναι : https://themeforest.net/item/clima-resp ... e/27560422
Το οποίο κάνεις εγκατάσταση κάνοντας override κάποια αρχεία στο admin / catalog / ...
Τα extensions αν θυμάμε καλά ήταν
https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=18953
Απο ότι καταλαβαίνω είναι ocmod και μέσα έχει έναν φάκελο uploads. Πάει και κάνιε μήπως override τα αρχεία του theme ? Διότι ξαφνικά έλεγε ότι λείπει παράμερος απο μια κλήση new Template(-> ** <-)

Η ζημιά έγινε μόλις έκανα refresh τα modifications.
Τώρα ψάχνω έναν ασφαλή τρόπο να ξαναδοκιμάσω τα extension.

ΕΡΩΤΗΣΗ :
Αν πάρω τα folders htdocs και storage και την βάση πριν την δοκιμή θα είμαι καλημμένος αν γίνει κάτι. Αν τα επαναφέρω δηλαδή θα παίξει ; Διότι με το backup manager του plesk δεν έπεξε.
#6628
Καλημέρα

Το ότι υπάρχει φάκελος upload στα OCMOD δεν σημαίνει ότι επηρεάζονται core files, απλά ανεβάζει δικά του αρχεία στο root path του καταστήματος. Οι τροποποιήσεις γίνονται από το install.xml στο zip του OCMOD.

Πρώτα εφάρμοσε αυτό, κάνε refresh τα modifications και μετά αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα το συζητάμε.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!