OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#6631
Καλησπέρα σας.
Πολλές ερωτήσεις έκανα αλλά προσπαθώ να βρω το συντομότερο δυνατόν απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.

Πως να στείνω ένα e-shop έτσι ώστε να κάνω και δοκιμές.
Τι εννοώ ; .... Αυτή την στιγμή δουλεύω απευθείας πάνω στον server. Κάνω κάθε αλλαγή κτλ εκεί.
Εσείς τι setup προτείνεται ; πως θα μπορούσα να κάνω

π.χ. Μήπως να το βάλω local και μετά να κάνω sync με SFTP ; κρατώντας σαν git repo με branches έτσι ώστε να κάνω push τις αλλαγές
Διότι όπως έγραψα και προηγούμενο post έκανα μια προσπάθεια και παρα λίγο να χάσω μια δουλειά που έκανα εδω και ένα μήνα.
#6632
Καλησπέρα, εγώ προσωπικά δουλεύω το site live με apache auth ώστε να μην μπαίνει όποιος θέλει. Το θεωρώ πιο πρακτικό.

Πολλοί devs επιλέγουν να κάνουν πρώτα τοπικά την δουλειά τους γιατί τους βοηθάει με τα προγράμματα ανάπτυξης που έχουν.

Το git είναι εκπληκτικό εργαλείο αλλά κατά την γνώμη μου κυρίως αποσκοπεί σε ομάδες devs που αναπτύσσουν κώδικα καθημερινά, δεν είναι για τους απλούς χρήστες. Για τους απλούς χρήστες καθημερινά καλά στημένα backups είναι υπεραρκετά.

Αν το site σου είναι ήδη live δεν κάνεις ποτέ αλλαγές εκεί. Στήνεις έναν κλώνο και δοκιμάζεις πρώτα εκεί την λειτουργία των αλλαγών σου.

Ελπίζω να βοήθησα
#6633
Καλημέρα.
Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο δουλεύω. Αλλά π.χ ήθελα να βάλω ενα extension που είχα χρησιμοποιήσει πριν σε άλλο e-shop. Επειδή είχα άλλο theme δεν άνοιγε καθόλου. Στη συνέχεια έκανα restore απο Plesk Backup και μου τα έκανε χειρότερα. Είχα white page και στο admin και στο front.
Ευτυχώς έκανα override κάποια αρχεία και κάνοντας ξανα restore πάνω σε αυτά έπεξε. Αλλά είχα περάσει προϊόντα κτλ. και νόμισα πωερ δουλειά 1 μήνα χάθηκε...

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!