OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#6687
Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3-4 setup. OK μί χαρά έπεξαν.
Σήμερα κάνω μια εγκατάσταση και δεν μου κάνει setup τον φάκελο system/library/template/Twig ..
Το κατάλαβα όταν πήγα να περάσω ένα theme. Παρατήρησα ότι ακόμα και στην τοπική εργκατάσταση έχει αυτον τον φάκελο. Ενώ στον server παρόλου που 3 εβδομάδες πριν έβαλα την ίδια έκδοση χωρις πρόβλημα τώρα βλέπω πως δεν υπάρχει αυτός ο φάκελος.
ΕΚΔΟΣΗ : 3.0.3.6

Τι δεν γίνεται σωστά ;
#6688
Καλησπέρα, δεν είχα χρόνο να σου πω την αλήθεια να το κοιτάξω προσωπικά αλλά ρίξε μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=12&t=1381&p=6554#p6554
#6690
Arthouros έγραψε:Καλησπέρα, δεν είχα χρόνο να σου πω την αλήθεια να το κοιτάξω προσωπικά αλλά ρίξε μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=12&t=1381&p=6554#p6554
Γίλε Arthouros αυτό που βλέπω είναι πως δεν υπάρχει αυτός ο φάκελος πλέον στο git repository του Opencart.
3.0.3.6 -> https://github.com/opencart/opencart/tr ... y/template
3.0.3.5 -> https://github.com/opencart/opencart/tr ... y/template ( EDO YPARXEI )

o φάκελος "Twig"και για αυτό δεν μπόρεσα να στίσω και το theme. Με πετούσε fatal errors

Εμένα κα΄τι μου λέει οτι μάλλον δεν έγινε commit ο φάκελος
#6697
Καλησπέρα,

Ο φάκελος του twig βρίσκεται στους vendors στο path system/storage/vendor/twig και φορτώνει από το system/startup.php καλώντας το vendor/autoload.php.
#6700
Καλημέρα,

Και στην 3.0.3.5 το twig engine φορτώνει από το system/storage/vendor/twig/. Ο φάκελος system/library/template/Twig που αναφέρεις ότι υπάρχει στην 3.0.3.5 είναι απομεινάρι από την 3.0.3.3, γι' αυτό και διαγράφηκε στην 3.0.3.6. Έως και την 3.0.3.3 το twig engine φορτώνει από το system/library/template/Twig κάνοντας include το library/template/Twig/Autoloader.php. Από την έκδοση 3.0.3.5 το twig engine αναβαθμίστηκε στην έκδοση 2.13 και φορτώνει μέσω composer από τους vendors.

Επειδή έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος. Το πρόβλημα σου ήταν ένα error που σου έβγαζε το twig engine όταν εγκατέστησες το theme. Αν το theme σου είχε τροποποιήσεις (modifications), τότε το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα προέκυψε από ένα bug που υπάρχει στην 3.0.3.6 που δεν επιτρέπει τροποποιήσεις σε twig files και το οποίο διορθώνεται με το fix που σου πρότεινε εξ' αρχής ο Αρθούρος. Το δοκίμασες;

Δεν γνωρίζω πως γίνετε αυτό που θέλεις να κάνεις α[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!