OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από leeperik
#6927
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία.
Είχα ασχοληθεί και παλαιότερα με το opencart και είχα στήσει ενα eshop. Αποφάσισα να λειτουργήσω ξανά το ηλεκτρονικό κατάστημα που είχα και θέλω να το φτιάξω πάλι με το opencart. Η σελίδα χρησιμοποιεί opencart 3.0.3.6 και ως θέμα έχω καταλήξει στο Journal 3, demo 3.
Το στάδιο της σελίδας είναι λιγάκι προχωρημένο, και ευελπιστώ μέσα στην επόμενη εβδομάδα να αρχίσω το ανέβασμα των προϊόντων καθώς δεν έχω πολύ χρόνο.
Διαβάζοντας και ψάχνοντας διάβασα για το vqmod και έχω 2 απορίες. Η πρώτη αφορά το κατά πόσο χρήσιμο είναι, από όσο διάβασα βοηθάει αρκετά αν κάτι πάει στραβά με κάποιο πρόσθετο να μπορείς να ανακτήσεις ευκολότερα τη σελίδα.
Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με την εγκατάσταση του. Είμαι της άποψης ότι καλύτερα είναι να εγκαθιστάς στην αρχή ότι χρειάζεσαι και μετά να ξεκινάς με την μορφοποίηση και την εισαγωγή κατηγοριών, προϊόντων κτλ.
Υπάρχει πιθανότητα να πάει κάτι στραβά με την εγκατάσταση του και να πέσει όλο το site;
Το καλό είναι ότι η εταιρεία hosting που έχω έχει καί ημερήσιο backup κάτι που με είχε σώσει παλαιότερα.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6929
Καλησπέρα,

Διαβάζοντας και ψάχνοντας διάβασα για το vqmod και έχω 2 απορίες. Η πρώτη αφορά το κατά πόσο χρήσιμο είναι, από όσο διάβασα βοηθάει αρκετά αν κάτι πάει στραβά με κάποιο πρόσθετο να μπορείς να ανακτήσεις ευκολότερα τη σελίδα.
Το vQmod δεν είναι απαραίτητο πια καθώς στις εκδόσεις OpenCart απο 2.x και άνω οι περισσότερες επεκτάσεις εγκαθίστανται ως OCMOD και γενικά καλό είναι όλες οι τροποποιήσεις να γίνονται από εκεί.

Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με την εγκατάσταση του. Είμαι της άποψης ότι καλύτερα είναι να εγκαθιστάς στην αρχή ότι χρειάζεσαι και μετά να ξεκινάς με την μορφοποίηση και την εισαγωγή κατηγοριών, προϊόντων κτλ.
Συμφωνώ

Υπάρχει πιθανότητα να πάει κάτι στραβά με την εγκατάσταση του και να πέσει όλο το site;
Όχι, αν εγκαθιστάς επεκτάσεις από αναγνωρισμένους developers. Ωστόσο, αν δε έχεις εμπειρία με το OpenCart, μπορείς πριν εγκαταστήσεις κάποιο πρόσθετο, επέκταση,theme, κλπ να κάνεις ένα backup της βάσης και ζιπ των φακέλων του Opencart χωρίς τον φάκελο των εικόνων. Για να μπορείς να το επαναφέρεις εύκολα.
Από leeperik
#6943
Ευχαριστώ πολύ αν και καθυστερημένα. Μου έλυσες κάποιες απορίες που είχα, μου δημιουργήθηκαν και νέες αλλά ρωτώντας πας στην πόλη!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!