OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7021
� = artifact

Κανονικά στην έκδοση 3.0.3.3 δεν θα έπρεπε να συμβαίνουν τα προβλήματα που αναφέρεις. Κάπου αλλού οφείλεται το πρόβλημα σου και μάλλον σχετίζεται με το setup του Xampp. Έλεγξε το default_charset στο etc/php.ini. Επίσης μπορείς να κάνεις μία δοκιμαστική εγκατάσταση σε online setup να το διαπιστώσεις. Το OpenCart μεταφέρεται πανεύκολα.
#7024
Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου. Σα να έχεις ένα δίκιο. Δοκίμασα να ανεβάσω μία στο joomla και δυσκολευόταν και εκεί. Δοκίμασα και σε ιστοσελίδα ανεβασμένη στο server και ούτε πάλι. Τις ανεβάζει κόβοντας τους ελληνικούς χαρακτήρες και κρατάει ότι μπορεί αν κρατήσει. Στο php.ini default_charset="UTF-8" δεν έχω πειράξει κάτι
#7025
Μπορείς να μου πεις πως ακριβώς τι διαδικασία κάνεις; Χρησιμοποιείς κάθε φορά τον filemanager ή περνάς τα paths των εικόνων απευθείας στη βάση από κάποιο ERP και ανεβάζεις τις εικόνες απευθείας στον server με FTP/SCP κλπ;
#7026
Και τα 2. Αρχικά περνούσα τα path των εικόνων. Αλλά δεν δουλεύει ούτε το απλό. Ο filemanager. Και του opencart και του joomla και στον υπολογιστη μου με xampp apche php 5.6 και στον server που εχουν unix νομιζω. Δεν μπορει μαλλον ο filemanager να διαχειριστεί εικόνες με ελλ χαρακτήρες δε βγάζω άκρη κ δεν ξέρω καποιον να τα έχει καταφέρει.
#7027
Έχουμε στήσει άπειρα sites με OpenCart και σου επιβεβαιώνω ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα με Ελληνικούς χαρακτήρες (πέρα από το artifact που συζητήσαμε ήδη που αφορά μόνο το listing εικόνων μέσα στο popup του filemanager στο backend και για το οποίο αν κάνεις την τροποποίηση που ανέφερα λύνεται κι αυτό).

Ο server θα έχει κατά πάσα πιθανότητα Linux, Unix δεν χρησιμοποιούμε από τα 90s σε webservers. Δοκίμασε σε κάποιον server που ξέρεις ότι είναι σωστά σεταρισμένος πχ shared hosting.

Σε ρώτησα αν περνούσες τα paths απευθείας στη βάση -πχ από κάποιο ERP- γιατί κάποια ERP, δεν λειτουργούν ακόμα σε UTF8 αλλά έχουν windows-1253 encoding.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!