OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από jimpap
#7062
Χαίρετε.
Έχω την 3.0.3.6 default template σε site με παπούτσια. Έχω αγοράσει και το Product Option Colour & Size Combination Pro Plus. Σε ένα κωδικό έχω ορίσει στο options διάφορα χρώματα(με αντίστοιχη φωτογραφία) και σε κάθε χρώμα τα αντίστοιχα νούμερα παπουτσιών. Έτσι όταν επιλέξεις το παπούτσι σου βγάζει να διαλέξεις χρώμα και νούμερο και αντίστοιχα αφαιρείται από το απόθεμα (καθε νουμερο ξεχωριστό).
Το ερώτημα: Θα ήθελα πχ τα 5 χρώματα του ίδιου σχεδίου να βγαίνουν και σαν προϊόντα ξεχωριστά να τα δεις και οταν ανοιγεις το καθενα να μπορεις πάλι να διαλέξεις και τα αλλα χρωματα. Αυτο γινεται αν τα φτιάξεις σαν ξεχωριστά προϊόντα και βάλεις στις επιλογές τα αντίστοιχα υπόλοιπα χρώματα...αλλά εκεί μπερδεύονται τα αποθέματα γιατι είναι ξεχωριστός κωδικός στο opencart...!
Δεν είναι θέμα του extension διοτι δεν μπορει να στο κάνει. Ρωτάω αν σας εχει ξανατύχει.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7063
Καλησπέρα,

Είναι κατανοητό όπως το περιέγραψες και υπάρχει αυτή η υλοποίηση σε καταστήματα γνωστών αλυσίδων που είναι full custom, ωστόσο, είναι αρκετά πολύπλοκη και δύσκολη τροποποίηση για να υλοποιηθεί σε OpenCart.

Μία μέθοδος υλοποίησης, θα ήταν να τροποποιηθούν τα queries εμφάνισης προϊόντων στις κατηγορίες και να εμφάνιζαν ως ξεχωριστές καταχωρίσεις τι ίδιο προϊόν (αν έχει επιλογές χρώματος) με προσθήκη στο url της κάθε καταχώρησης προϊόντος το id της κάθε επιλογής χρώματος πχ:
https://mysite.com/mplouza-makrumaniki-3536.html?id=34 για επιλογή μπλε
https://mysite.com/mplouza-makrumaniki-3536.html?id=35 για επιλογή κίτρινο... κλπ
Στην σελίδα προϊόντος ανάλογα το id, θα ορίζεται αυτόματα η προεπιλεγμένη εικόνα, η προεπιλεγμένη επιλογή χρώματος και θα προστίθεται στον τίτλο προϊόντος το χρώμα που αντιστοιχεί στο id. Αυτές θα είναι οι προεπιλογές για το εκάστοτε url και ανάλογα τις επιλογές του πελάτη αυτά θα μπορούν να αλλάζουν.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!