OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από dimitris212
#7089
Καλησπέρα σας,

χρησιμοποιώ το theme journal σε έκδοση 3.0.3.2 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,
στην αναζήτηση του Google βάζω καρφωτά το domain Πχ domain.gr και μου εμφανίζει κάτω από τον τίτλο ότι χρησιμοποιώ cookies κτλ δηλαδή δεν εμφανίζει το description που έχω βάλει στο meta tag από τις ρυθμίσεις.
Το eshop είναι online περίπου 2 μήνες.

Είναι λογικό?
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7090
Καλησπέρα,

- Πάτα Control+U και έλεγξε αν υπάρχει περιεχόμενο <meta name="description" content="...">.
- Αν έχεις εγκαταστήσει επέκταση SEO έλεγξε αν χρησιμοποιεί τα δικά της πεδία meta που παρακάμπτουν τα αντίστοιχα πεδία του OpenCart.
Από dimitris212
#7091
Το έχω βάλει σωστά, στο google είναι λάθος σαν να μην το διαβάζει και διαβάζει το ότι έχω στο frontpage.
Στο forum είναι σωστά δείτε πχ
Κώδικας: Επιλογή όλων
https://www.google.gr/search?sxsrf=ALeKk01ay94T5UQ30dnUriAxdkdN4OVXKw%3A1615386877062&source=hp&ei=_dhIYKjMAcGYa4DupcAF&iflsig=AINFCbYAAAAAYEjnDSyI4boojU6S9JT94pzhTe9WyDhq&q=opencart-hellas.gr&oq=opencart-hellas.gr&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBAgAEB5QmAVYyBpg-RxoAHAAeACAAYEBiAHuA5IBAzAuNJgBAKABAqABAaoBB2d3cy13aXo&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKEwjovuuH-aXvAhVBzBoKHQB3CVgQ4dUDCAg&uact=5
Φέρνει το <meta name="description" content="Greek OpenCart Eshop Community Forum - Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης για το ηλεκτρονικό κατάστημα Opencart.">
Σε μένα όχι.
Δεν έχω βάλει extension
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7094
ποιο είναι το domain σου; Το πιθανότερο είναι να το έχει κάνει crawl παλαιότερα. Έχεις δηλώσει sitemap κλπ;
Από dimitris212
#7099
Ναι το έχω δηλώσει όταν ανέβηκε το site στο google search console συμπλήρωσα το:
/index.php?route=extension/feed/google_sitemap

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!