OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7116
Είμαι καινούργιος στο forum και στο opencart
Πρώτη φορά πριν από 6 μήνες διάβασα και έμαθα για το opencart.
Από όσα διάβασα, έμοιαζε να καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου. Όμως τώρα που ξεκίνησα να το δουλέψω βλέπω πως δεν είναι αυτό που νόμιζα, μοιάζει να έχει βασικές ελλείψεις πράγμα που μου κάνει μεγάλη εντύπωση και θέλω να πιστεύω πως αυτό που νομίζω είναι λάθος. Είναι δυνατόν να μην μπορείς να ορίσεις μεταφορικά ανά βάρος ή να βάλεις φίλτρα στα προϊόντα;
Πρόσφατα, το καλοκαίρι ζήτησα από μια εταιρεία να κατασκευάσει το shop της εταιρείας που συνεργάζομαι. Το «κατασκεύασε» χρησιμοποιώντας την έκδοση 2.3 μας και μας το παρέδωσε εγκατεστημένο. Εμείς τώρα πρέπει να εισάγουμε τα προϊόντα δημιουργώντας κατηγορίες υποκατηγορίες, χαρακτηριστικά, φίλτρα, κα. καθώς επίσης πληρωμές και μεταφορικά.
Σημείωση: Στο περιβάλλον διαχείρισης (Πίνακας Ελέγχου) δεν υπάρχουν επιλογές: extensions, design, marketing, reports
Δεν έβρισκα πουθενά τα φίλτρα και τα μεταφορικά ανά βάρος, επικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπε πως τα φίλτρα και τα μεταφορικά ανά βάρος είναι extra και πως θα πρέπει να πληρώσουμε για να τα εγκαταστήσουν! Είναι πράγματι έτσι; Σε άλλες πλατφόρμες που είχαμε δει (woo,presta) αυτά είναι ενσωματωμένα χαρακτηριστικά.
Αν ζητήσω να μου δώσουν πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του dashboard π.χ. extensions ...δεν πρέπει να το κάνουν; και αν το κάνουν, υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά ενσωματωμένα στο opencart;
#7117
Καλώς ήλθες αρχικά.
Αυτά που αναφέρεις υπάρχουν by default opencart.
Άρα δεν είναι κάποιο extra extension.
Τώρα όσον αφορά την εταιρία, έχει να κάνει αρχικά με τι συμφωνία έχεις κάνει.
Το να σου ζητούν επί πλέων χρήματα για να ενεργοποιήσουν τα μεταφορικά βάση βάρους το θεωρώ ακραίο (άντε μη πω καμιά άλλη κουβέντα)
Να ζητήσεις πρόσβαση admin και όλα φτιάχνονται
#7118
Καλησπέρα και από εμένα,

δεν θεωρώ σωστό από εταιρία να "κλειδώνει" λειτουργίες του opencart που είναι από επιλογή (by default) σε καθαρή εγκατάσταση. Όλες οι λειτουργίες θα έπρεπε να είναι ελεύθερες ώστε να μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε επιθυμεί. Τα 2 που αναφέρατε (φίλτρα και αποστολή βάση βάρους) υπάρχουν κατά την εγκατάσταση του opencart ελεύθερα. Όμως μερικές φορές ο ιδιοκτήτης ενός site πληρώνει υπηρεσίες σε μια εταιρία που μπορεί να περιλαμβάνει και το web hosting δηλαδή πουλάει κάτι σαν πακέτο με τον μήνα και εκεί στην ουσία είναι σαν να μην ανήκει στον ιδιοκτήτη.

Θα ήθελα να μάθω σε αυτήν την περίπτωση τι ακριβώς ισχύει και αν υπάρχει κάποιου είδους παρανομία, η Αλεξάνδρα θα μπορούσε να μας λύσει την απορία.
#7120
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις!
Δεν πρόκειται για πακέτο τύπου SaaS ανά μήνα. Πληρώσαμε αρκετά (εις γνώση μας) για να μας εγκαταστήσουν το open cart + το ετήσιο hosting, με τη λογική να έχουμε μία εταιρεία που να μας υποστηρίξει σε πράγματα που θα χρειαστούμε στο μέλλον.
Θα τους ζητήσω να μας δώσουν admin πρόσβαση.
Ευχαριστώ και πάλι, με καθησυχάσατε και μου επιβεβαιώσατε πως δεν ήταν κακή επιλογή το opencart
#7121
Καλησπέρα κι από εμένα,
Θεωρώ ότι σας έχουν καλύψει οι προηγούμενες απαντήσεις, να προσθέσω μόνο ότι αν έχετε journal theme τα φίλτρα δημιουργούνται αυτόματα από χαρακτηριστικά, επιλογές, κλπ και δεν θα χρειαστεί να τα προσθέσετε χειροκίνητα. Απλά ενεργοποιείτε την εμφάνιση τους.
#7122
Δεν ήξερα καν το journal theme, τόσο νέος είμαι στο opencart :) ευτυχώς που το αναφέρατε και το έψαξα! Όμως δεν ξέρω τι theme μου έχουν εγκαταστήσει, πως μπορώ να το δω αυτό; Αν δεν έχω το journal theme θα πρέπει να το αγοράσω και να το εγκαταστήσω
Ευχαριστώ πολύ !

Επισυνάπτω ένα screenshot από το dashboard
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#7123
tkaplanis έγραψε: 19 Μαρ 2021, 23:54 Δεν ήξερα καν το journal theme, τόσο νέος είμαι στο opencart :) ευτυχώς που το αναφέρατε και το έψαξα! Όμως δεν ξέρω τι theme μου έχουν εγκαταστήσει, πως μπορώ να το δω αυτό; Αν δεν έχω το journal theme θα πρέπει να το αγοράσω και να το εγκαταστήσω
Ευχαριστώ πολύ !

Επισυνάπτω ένα screenshot από το dashboard
Έκανα View page source και Βρήκα αυτό:
cmsadmin/index.php?route=module/journal2" /
υποθέτω πως έχω το journal2 σωστά;
#7125
Paris έγραψε: 20 Μαρ 2021, 0:33 Από τα settings μπορείς να δεις το θέμα που είναι ενεργοποιημένο
Δυστυχώς αυτό είναι το dashboard που έχω. Στο system δεν έχει settings έχει μόνο: Χρήστες\API και localisation\ χώρες
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!