OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7340
Καλησπέρα,

Στο παρελθόν είχα αρκετή ενασχόληση με opencart αλλά ποτέ από το 0. Αυτή την εποχή διαχειρίζομαι κάτι σε woocommerce αλλά φαίνεται πολύ απλό σε σχέση με την διαχείριση του OC

Οπότε σκέφτομαι τελευταία να δοκιμάσω να στήσω ένα eshop αγοράζοντας domain και hosting που εγκαθιστά OC με ένα κλικ.

Οι απορίες που έχω για την ώρα είναι πως μπορώ να δημιουργήσω xml αρχείο για skroutz και bestprice χωριστά και πως μπορώ να συνδέσω κάποια τράπεζα για πληρωμές με κάρτα πριν προχωρήσω στην αγορά ενός πακέτου.

Φυσικά θα είναι και άλλες οι απορίες που θα δημιουργηθούν αλλά θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω κάτι από την αρχή μόνος μου. Οπότε αν έχετε κάποια πρόταση έξτρα είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ
#7341
Καλησπέρα,

Δεν προτείνω τα oneclick installations. Το OpenCart εγκαθίσταται πανεύκολα.
- Κατεβάζεις το zip της εγκατάστασης από εδώ
- Το αποσυμπιέζεις στον υπολογιστή σου και ανεβάζεις στο root directory του domain τα αρχεία που βρίσκονται στον φάκελο upload (μόνο τα αρχεία, όχι τον φάκελο upload). Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε με FTP είτε αν τα επιλέξεις και τα ζιπάρεις, ανεβάσεις το zip και αποσυμπιέσεις με τα εργαλεία του filemanager του control panel σου.
- Μετονομάζεις τα αρχεία config-dist.php και admin/config-dist.php σε σκέτο config.php.
- Δημιουργείς μία βάση δεδομένων στο control panel σου και επισκέπτεσαι με τον browser το domain σου και ακολουθείς τις οδηγίες.

Σχετικά με επεκτάσεις OpenCart για σύνδεση με Ελληνικές υπηρεσίες, υπάρχουν πάρα πολλές πηγές που μπορείς να τις προμηθευτείς. Καταρχάς διαθέτουμε κι εμείς τις επεκτάσεις που χρειάζεσαι για όλες τις τράπεζες και Skroutz XML Feed & Analytics και επίσης μπορείς να τις βρεις και από άλλους συναδέλφους και φυσικά στο Marketplace.
#7342
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Υπάρχει κάποιος χώρος δωρεάν που μπορώ να πειραματιστώ ώστε να ανεβάσω το opencart να δω πως τρέχει και εμφανίζεται;

Πρέπει να λάβω κάτι υπόψιν για την έκδοση που θα ανεβάσω; Ώστε να είναι συμβατά τα extensions;

Επίσης αυτά είναι free ή πρέπει να υπολογίσω κάποιο κόστος για τον υπολογισμό μου ώστε να κάνω ένα eshop λειτουργικό;
#7343
Καλησπέρα,

Δεν υπάρχει δωρεάν χώρος φιλοξενίας , ωστόσο υπάρχει το demo στο opencart.com που μπορείς να δεις τις βασικές λειτουργίες.

Τα extensions αναφέρουν τις εκδόσεις που είναι συμβατά.

Υπάρχουν κάποιες δωρεάν επεκτάσεις κυρίως για πληρωμές με τράπεζες. Με εμπορικές επεκτάσεις, υπολόγιζε ένα κόστος γύρω στα 150€ με 300€ για ένα eshop με τις βασικές δυνατότητες.
#7349
Υπάρχουν δοκιμασμένα extensions για το xml κ την σύνδεση ηλεκτρονικών πληρωμών που ρώτησα αρχικά; Ψαχνοντας από κάπου να ξεκινήσω, αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να μου περιέγραφες τι περιλαμβάνει το ποσό των 150-300€ που ανέφερες για να δω τι ουσιαστικά χρειάζεται για να είναι λειτουργικό και
βγαίνω λίγο off topic.. Βρήκα το xampps και πειραματίστηκα σε localhost και άρχισαν οι απορίες.. θεωρείται ένα theme απαραίτητο για αγορά ή μπορεί να αλλαχτεί η εμφάνιση από την default εγκατάσταση; (Δεν το έψαξα πολύ αλλά βλέπω σε διάφορα post αναφορές στο journal πχ).

Ευχαριστώ
#7350
Κώδικας: Επιλογή όλων
Υπάρχουν δοκιμασμένα extensions για το xml κ την σύνδεση ηλεκτρονικών πληρωμών που ρώτησα αρχικά; 
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...
Κώδικας: Επιλογή όλων

 Ψαχνοντας από κάπου να ξεκινήσω, αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να μου περιέγραφες τι περιλαμβάνει το ποσό των 150-300€ που ανέφερες για να δω τι ουσιαστικά χρειάζεται για να είναι λειτουργικό
Πληρωμή με κάρτα σε Ελληνική τράπεζα, Εμπορικό Theme, Skroutz Feed & Analytics, αυτά που ζήτησες δηλαδή.
Κώδικας: Επιλογή όλων
θεωρείται ένα theme απαραίτητο για αγορά ή μπορεί να αλλαχτεί η εμφάνιση από την default εγκατάσταση; (Δεν το έψαξα πολύ αλλά βλέπω σε διάφορα post αναφορές στο journal πχ).
Το default theme δεν προσαρμόζεται από τη διαχείριση. Αν χρειάζεσαι προσαρμογές μπορείς να αγοράσεις ένα εμπορικό theme όπως το Journal που ανέφερες.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!