OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7360
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα κατάστημα με στρώματα φτιαγμένο σε Opencart 3.0.3.2 και Journal 3.0.44.

Έχει προκύψει το εξής κατά τη διάρκεια έγκρισης του καταστήματος στο skroutz και ήθελα να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

Στο συγκεκριμένο κατάστημα έχω διάφορα στρώματα, με κάθε στρώμα να έχει το δικό του option με τις διαστάσεις του. Έχω παράξει το xml του skroutz και κατά τη φάση της έγκρισης μου έστειλαν το παρακάτω:

"Καλησπέρα σας από το Skroutz,
Σε συνέχεια του μηνύματός σας,θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι θα χρειαστεί να προβείτε στις παρακάτω διορθώσεις.
Παρακαλούμε όλα τα προϊόντα σας που διαθέτουν εκδοχές / παραλλαγές, ανεξαρτήτως της κατηγορίας στην οποία ανήκουν, είναι απαραίτητο να διαχωρίζονται ως διαφορετικές εγγραφές και αντίστοιχα να ανακατευθυνεται ο πελάτης στην εν λόγω εγγραφή μέσα στο site σας."

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να παράγεται ένα link για το option της διάστασης του κάθε στρώματος και μόλις επιλέγεται να πηγαίνει σε αυτό το στρώμα με τη διάσταση επιλεγμένη. Το opencart όμως δε δημιουργεί διαφορετικά links για τα options. Πως θα μπορούσε να επιτευχθεί αυτό;

Ευχαριστώ πολύ.

Σας ευχαριστούμε.
#7363
Καλησπέρα,

Ναι, έχω δει ανάλογα ticket από Skroutz. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα feed που να υποστηρίζει όλες τις περιπτώσεις ομαδοποίησης επιλογών. Ομαδοποίηση των επιλογών σε μία καταχώρηση προϊόντος όταν οι επιλογές έχουν ίδια τιμή με την αρχική τιμή του προϊόντος και διαχωρισμό επιλογών σε ξεχωριστή (ψευδο)καταχώρηση προϊόντος όταν οι επιλογές έχουν διαφορετική τιμή ανά μέγεθος. Θα έλεγα να δοκιμάσεις να στείλεις το feed με τις παραπάνω λειτουργίες και αν μετά εξακολουθούν να ζητάνε τη λειτουργία που να αλλάζει την επιλογή ή/και την εικόνα προϊόντος ανάλογα το URL, το συζητάμε.
#7365
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στο xml μου δημιουργούσα διαφορετική εγγραφή για το κάθε option άρα κάθε option του προιοντος είχε το δικό του id. Τελικά το έφτιαξα ως εξής, για το κάθε option δημιούργησα στο xml μοναδικό δικό του url που συμπεριλάμβανε το option της κάθε διάστασης. Μετά έγραψα κώδικα στην product page που ελέγχει ποιο option έχει επιλεχθεί βάσει του url και το έκανα prechecked όταν φορτώνεται η σελίδα.
#7369
Άρα τέλος καλό όλα καλά.
#7375
@ Μαρία

Καλησπέρα, για την εμφάνιση ξεχωριστού mpn ανά επιλογή χρειάζεσαι κάποιον τρόπο να εισάγεις τα mpn στη βάση στο backend και τροποποίηση στο XML για να τα περιλαμβάνει. Για να εξοικονομήσετε κόστος και χρόνο ανάπτυξης, υπάρχουν κάποιες έτοιμες επεκτάσεις που υποστηρίζουν ξεχωριστό SKU ανά επιλογή. Θα μπορούσατε να πατήσετε εκεί και να χρησιμοποιήσετε το πεδίο αυτό για mpn (ή να προσθέσετε ευκολότερα στον υφιστάμενο μηχανισμό ένα επιπλέον πεδίο) και να ζητήσετε από τον developer του XML με κάποια χρέωση να κάνει την τροποποίηση που χρειάζεστε.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!