OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7366
Καλησπέρα σε όλους,

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Σε Opencart 3.0.3.2 και Journal 3.1.4 παρατήρησα ότι τα Out of Stock Statuses των προϊόντων δεν συμπεριφέρονται όπως θα περίμενα. Συγκεκριμένα αν βάλω Out of Stock Status: Out of Stock o χρήστης μπορούσε να βάλει κανονικά το προϊόν στο καλάθι και να προχωρήσει στην παραγγελία. Αυτό σε πρώτη φάση το διόρθωσα βάζοντας μέσα από τις ρυθμίσεις του journal να μην εμφανίζει το κουμπί add to cart σε προϊόντα που είναι out of stock.

Το πρόβλημα όμως ξεκίνησε όταν είχα μερικά προϊόντα στα οποία είχα out of stock status: "Διαθέσιμα σε 5-6 ημέρες" γιατί και σε αυτή την περίπτωση μου εξαφάνιζε το κουμπί Add to Cart. Μετά παρατήρηση ότι όλα τα out of stock statuses συμπεριφέρονται το ίδιο δηλαδή είτε βάλω out of stock, είτε βάλω Διαθέσιμα σε 5-6 ημέρες, είτε βάλω κατόπιν παραγγελίας ότι ρύθμιση και να βάλω στο out of stock περνάει και στις υπόλοιπες καταστάσεις.

Μετά σκέφτηκα να ξαναεμφανίσω το κουμπί Add to Cart στην out of stock κατάσταση και να πάω στις ρυθμίσεις του Opencart και να βάλω την επιλογή Stock Checkout --> No. Όντως με αυτό τον τρόπο ο χρήστης μπορούσε να βάλει ένα προϊόν out of stock στο καλάθι αλλά δεν μπορούσε να προχωρήσει στην checkout, οπότε με εξυπηρέτησε. Άλλαξα όμως πάλι σε ένα προϊόν το out of stock status σε "Διαθέσιμα σε 5-6 ημέρες" και ενώ μπορούσε να μπει στο καλάθι πάλι δεν μπορούσε να προχωρήσει στην checkout. Πήρε δηλαδή για όλα τα out of stock statuses την ίδια ρύθμιση.

Πως αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα στο opencart? Εγώ θα ήθελα σε out of stock status να μην μπορεί να μπει κάτι στο καλάθι, σε status "Διαθέσιμα σε 5-6 ημέρες" να μπορώ να προχωρήσω κανονικά σε παραγγελία και σε status "Κατόπιν παραγγελίας" να μπορεί να συμπληρώσει μια φόρμα ενδιαφέροντος. Δε μου δίνεται αυτή η δυνατότητα;

Συγνώμη αν σας κούρασα :)
#7367
Καλησπέρα,

η κατάσταση αποθέματος με ότι έχεις προσθέσει μέσα (λεκτικά) έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και από όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός (αυτόματος) του opencart ώστε να το ελέγχει. Δηλαδή κοιτάει την ποσότητα και όταν πάει 0 τότε παίρνει αυτό το λεκτικό που του έχεις βάλλει στο προϊόν μέσα. Στην ουσία βλέπει μόνο ότι το προϊόν είναι 0.

Εσύ θέλεις ο πελάτης να μπορεί να βάλει το Διαθέσιμα σε 5-6 ημέρες στο καλάθι και ύστερα να μπορεί να ολοκληρώσει την αγορά. Στην ουσία το "Διαθέσιμα σε 5-6 ημέρες" πάλι σημαίνει ότι δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο αφού έχει πάει 0. Πρέπει να υπάρχει κάποιο extension που το κάνει αυτό παλιότερα το είχα δει αλλά για έκδοση 2. Ψαξε το και μπορεί να σταθείς τυχερός, κοίταξε όμως πριν το αγοράσεις να είναι συμβατό με το journal 3.
#7368
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω ψάξει extensions αλλά δεν έχω βρει κάποιο μηχανισμό που να μιλάει σε αυτά τα out of stock status. Αν έχει κάποιος να προτείνει κανένα δοκιμασμένο extension συμβατό με journal καλοδεχούμενο :)

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!