OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7448
Καλησπέρα. Μια ερώτηση.
Από το skroutz για κάποια βιβλία, μου ζητάνε να βάλω το isbn τους, στο πεδίο barcode, το οποίο όμως δεν χωράει τόσους χαρακτήρες. Πως μπορώ να χωρέσω περισσότερους χαρακτήρες λοιπόν, στο πεδίο barcode?
Υπάρχουν άλλα 10 χιλιάδες είδη καταχωρημένα με barcode. Δεν θέλω να χαλάσει κάτι από αυτά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
#7449
Καλησπέρα

Στο OpenCart το πεδίο EAN υποστηρίζει έως 14 αλφαριθμητικούς χαρακτήρες. Μπορείς εύκολα να αυξήσεις αυτό το όριο απευθείας από τη βάση επεξεργάζοντας την δομή της στήλης ean του πίνακα product και αυξάνοντας την τιμή Length/Values. Αυξάνοντας την τιμή αυτή, δεν επηρεάζονται οι υπάρχουσες καταχωρήσεις. Ωστόσο, ακόμα κι αν αυξήσεις την χωρητικότητα της στήλης στο OpenCart, ενδέχεται να μην υποστηρίζεται από τις προδιαγραφές του Skroutz XML Feed.

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Skroutz XML Feed, το πεδίο EAN / Barcode υποστηρίζει έως 13 αριθμούς. Πριν κάνεις κάτι, ρώτησε τους αν είναι 100% βέβαιοι ότι αν στείλεις περισσότερους από 13 χαρακτήρες (για το ISBN) σε αυτό το πεδίο ότι δεν θα τριμαριστούν και επίσης ότι επιτρέπονται και αλφαριθμητικοί χαρακτήρες.

Ως πιο ορθή λύση. Αν η επέκταση Skroutz XML Feed που έχεις δεν υποστηρίζει ISBN, προτείνω να επικοινωνήσεις με τον developer να την τροποποιήσει έτσι ώστε όταν υπάρχει δηλωμένο πεδίο ISBN στο OpenCart, να δηλώνεται και στο Skroutz XML Feed στο αντίστοιχο πεδίο ISBN που υποστηρίζεται από τις προδιαγραφές. Το ISBN έχει όριο 17 χαρακτήρες στο OpenCart και 80 στις προδιαγραφές του Skroutz.
email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Απλά να αναφέρω ότι με ένα πρόσθετο έγινε αυτό που[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Καλησπέρα, Ναι, με 15000 θα είσαι σιγουρα οκ. Για[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!