OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7465
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, εύχομαι να είστε καλά!
Χρησιμοποιώ Opencart 3.0.3.2 και Journal 3.0.44.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής.

Προσπαθώ να περάσω ένα κατάστημα στο skroutz και ενώ σε άλλα καταστήματα δεν είχα πρόβλημα, ξαφνικά σε αυτό το κατάστημα μου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με το SameSite Cookie policy. Μου είπαν να κάνω μια δοκιμαστική παραγγελία μέσω Chrome και πληρώνοντας με κάρτα δυστυχώς η παραγγελία δεν καταγράφεται και μου είπαν ότι πρέπει να το διορθώσω για να εγκριθεί το κατάστημα.

Πιο συγκεκριμένα μου απάντησαν το παρακάτω:
"Σας υπενθυμίζουμε πως σε τεχνικό επίπεδο, το πρόβλημα αφορά cookies στα οποία το SameSite δεν έχει τιμή και καταλήγουν να θεωρούνται αυτόματα ότι έχουν SameSite=Lax.
Cookies τα οποία περιλαμβάνονται σε cross-site requests θα πρέπει να είναι SameSite=None και Secure.
Σε καταστήματα με τη δική σας πλατφόρμα έχει παρατηρηθεί ότι τα cookies στα οποία χρειάζεται να τεθούν οι τιμές SameSite=None και Secure είναι τα OCSESSID, language και currency και μπορείτε να το εξετάσετε σαν μια πιθανή λύση".

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό και πως θα μπορούσα να το διορθώσω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ochpr την 07 Σεπ 2021, 14:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!