OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από PanosP
#7523
Καλημέρα σας,

Έχω την έκδοση 3.0.3.1 και παρατήρηση ότι στον πελάτη δεν δίνεται η επιλογή για ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ με συνέπεια όταν θέλει τιμολόγιο ο πελάτης, να γράφει τα μισά στοιχεία στις παρατηρήσεις και να πρέπει να επικοινωνούμε πάλι.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση γι'αυτό ή κάποιο module που χρειάζεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7524
Καλημέρα,

Λύση Α (free)- αν δεν χρησιμοποιείς ομάδες πελατών για εκπτώσεις ή για κάτι άλλο.
- Μετονομάζεις την default ομάδα πελατών σε "Απόδειξη" και δημιουργείς μία νέα ομάδα πελατών "Τιμολόγιο".
- Ανάλογα το checkout και το theme που χρησιμοποιείς ενεργοποιείς να εμφανίζεται η επιλογή ομάδας πελατών στο checkout.
- δημιουργείς προσαρμοσμένα πεδία για τα στοιχεία τιμολογίου που θες να εισάγουν οι πελάτες και τα δηλώνεις να εμφανίζονται στο checkout στην ομάδα πελατών "Τιμολόγιο".

Λύση Β (εμπορική) - Αν χρησιμοποιείς Journal, έχω αναπτύξει επέκταση επιλογής στοιχείων τιμολογίου για Journal 2 & 3 checkout που υποστηρίζει εγγεγραμμένους και επισκέπτες, έλεγχο ΑΦΜ στο VIES και προαιρετική αφαίρεση ΦΠΑ σε ενδοκοινοτικές. Ένα παράδειγμα πως λειτουργεί live μπορείς να δεις στο captaincook.gr. Για περισσότερα επικοινώνησε στο peoplescode.com.
Από PanosP
#7525
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Το έφτιαξα κιόλας με τον πρώτο τρόπο

Ευχαριστώ
Από PanosP
#7578
Καλησπέρα σας,

Επανέρχομαι λίγο στην συγκεκριμένη ρύθμιση, γιατί ένα πρόβλημα που υπάρχει νομίζω έχει σχέση με αυτό. Δέχτηκα μία παραγγελία με επιλογή για τιμολόγιο, αλλά το προϊόν το πέρασε χωρίς ΦΠΑ και η παραγγελία βγήκε λάθος ουσιαστικά.

Τι μπορεί να έχει γίνει;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7579
Καλησπέρα,

Έχεις δηλώσει όλες τις ομάδες πελατών στους φορολογικούς συντελεστές;
Από PanosP
#7581
Alexandra έγραψε: 26 Οκτ 2021, 16:00 Καλησπέρα,

Έχεις δηλώσει όλες τις ομάδες πελατών στους φορολογικούς συντελεστές;
Το έκανα τώρα. Δεν γνώριζα αυτή την επιλογή

Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#7582
Alexandra έγραψε: 29 Σεπ 2021, 9:21 Καλημέρα,

Λύση Α (free)- αν δεν χρησιμοποιείς ομάδες πελατών για εκπτώσεις ή για κάτι άλλο.
- Μετονομάζεις την default ομάδα πελατών σε "Απόδειξη" και δημιουργείς μία νέα ομάδα πελατών "Τιμολόγιο".
- Ανάλογα το checkout και το theme που χρησιμοποιείς ενεργοποιείς να εμφανίζεται η επιλογή ομάδας πελατών στο checkout.
- δημιουργείς προσαρμοσμένα πεδία για τα στοιχεία τιμολογίου που θες να εισάγουν οι πελάτες και τα δηλώνεις να εμφανίζονται στο checkout στην ομάδα πελατών "Τιμολόγιο".

Λύση Β (εμπορική) - Αν χρησιμοποιείς Journal, έχω αναπτύξει επέκταση επιλογής στοιχείων τιμολογίου για Journal 2 & 3 checkout που υποστηρίζει εγγεγραμμένους και επισκέπτες, έλεγχο ΑΦΜ στο VIES και προαιρετική αφαίρεση ΦΠΑ σε ενδοκοινοτικές. Ένα παράδειγμα πως λειτουργεί live μπορείς να δεις στο captaincook.gr. Για περισσότερα επικοινώνησε στο peoplescode.com.
Θα διατεθεί προς πώληση το extension;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7583
Καλημέρα Σάκη,

Διατίθεται κανονικά προς πώληση εδώ και καιρό και τρέχει σε πολλά sites. Είναι η επέκταση που έχουμε και στο checkout του Γιώργου.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#7586
Καλησπέρα,

Για να είμαι ειλικρινής, λόγω της γνωστής κατάστασης στην αγορά, κατακλυζόμαστε καθημερινά από αιτήματα τεχνικής υποστήριξης και custom ανάπτυξης που το κατάστημα των επεκτάσεων αναγκαστικά έμεινε πίσω. Προσωρινά εξυπηρετούμε πωλήσεις επεκτάσεων μέσω email. Υπόσχομαι πριν τα Χριστούγεννα κάτι πιο solid.

Δεν γνωρίζω πως γίνετε αυτό που θέλεις να κάνεις α[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!