OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#7790
Έχεις δίκιο φυσικά όπως πάντα, εγώ δεν το έφτασα τόσο μακρυά.
Σε όλες μας τις υλοποιήσεις χρησιμοποιούμε API και μέχρι στιγμής δεν έχουμε αντιμετωπίσει τέτοια θέματα.

Παρόλα αυτά, οι γνώσεις σου είναι σημαντικές για όλους μας εδώ.
#7791
Να'σαι καλά. Γενικά είναι ωφέλιμο να συζητάμε τέτοιες λύσεις και να πέφτουν στο τραπέζι απόψεις και προτάσεις υλοποίησης για επόμενα projects.

Όταν το ERP διαθέτει APΙ και υπάρχει καλή συνεργασία με τον αντιπρόσωπο του ERP, τότε κι εγώ προτιμώ να γίνεται από κάτω προς τα πάνω o συγχρονισμός σε ότι δεδομένα βολεύει. Συνήθως προσπαθούμε να κάνουμε την ακόλουθη υλοποίηση :

- Αν υπάρχουν μηχανισμοί caching όπως αυτοί που προανέφερα και το ERP έχει δυνατότητα να κάνει POST σε ένα URL του OpenCart όποτε μεταβάλλονται τα δεδομένα αποθέματος ή τιμής, μπορεί να γίνει μία υβριδική λύση.

- Η εισαγωγή των νέων προϊόντων γίνεται από το ERP στο OpenCart μέσω API. Ο συγχρονισμός αποθέματος ERP, παραγγελιών, πελατών γίνεται από το OpenCart στο ERP ασύγχρονα μέσω API με το που μπαίνει μία παραγγελία.

- Ο συγχρονισμός αποθέματος και τιμής από το ERP στο OpenCart γίνεται μόνο όταν κάποιο από αυτά μεταβάλλεται καλώντας ένα URL του OpenCart από το ERP και το OpenCart αναλαμβάνει με custom script να κάνει τις ανανεώσεις και να διαγράψει τα διάφορα cache.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!