OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#7820
Καλησπέρα σε όλους,
Αντιμετωπίζω εδώ και μια εβδομάδα ένα πρόβλημα όταν πάω να χρησιμοποιήσω το theme Journal3.
Μόλις το επιλέγω για theme τότε η σελίδα κάνει πάνω από 12 δευτερόλεπτα να φορτώσει( οποιαδήποτε σελίδα, πχ κατηγορίες ή προϊόντα ).
Παρατήρησα ότι μου εμφανίζει μεγάλο TTFB(12sec)
Εχω καθαρίσεις με του admin τα εργαλεια τις cache του Journal, modification κτλπ αλλα δεν αλλάζει κάτι.
Μετα απο πολλές προσπάθειες και μην βρίσκοντας λύση αποφάσισα να αλλάξω hosting.
Αλλα και πάλι το ίδιο.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει;
#7821
Το theme Journal είναι πολύ βαρύ τρέχουν πολλά scripts και λόγω των επιλογών που έχει το κάνει "ασήκωτο". Εδώ υπάρχει ένα αλλά όμως. Αν ο χώρος που νοικιάζεις είναι φτωχός σε resources τότε ναι μπορεί να συμβαίνει αυτό που λες. Θα μπορούσες να μας αναφέρεις κάποια στοιχεία για τον χώρο που νοικιάζεις?(cpu,ram κτλπ) είναι share ή dedicated, cloud?

Επίσης υπάρχει ρύθμιση μέσα από το διαχειριστικό στο journal που ενεργοποιείς την cache και άλλα πραγματάκια που επιταχύνει την φόρτωση του site. Μπορείς να το βρεις στο journal->settings->performance. Κάποιες μικρορυθμίσεις μπορείς και εσύ να κάνεις στο αρχείο .htaccess
#7822
Δεν γνωρίζω πολλα απο hosting αλλα τα παρακάτω είναι specs που νέου πακέτου hosting.

Είναι Web Hosting απλό πακέτο με τα specs:
Unlimited Space & Traffic
3GB memory
3 Core CPU
I/O Speed 4 MB/s

SSD Storage

Οσο για τις ρυθμίσεις του Journal έχω κάνει δοκιμές και με και χώρις τις επιλογές του Performance αλλα το ίδιο.
#7823
Μάλλον σε shared είσαι. Δεν είναι αρκετά τα στοιχεία αυτά που δίνεις. Θα μπορούσα να ρίξω μια ματιά στο site σου. Εάν δεν θέλεις να το γράψεις εδώ στείλε μου μην.

Επίσης στην ενότητα Αιτήματα Εμπορικής Ανάπτυξης θα μπορούσες να ανοίξεις ένα αίτημα ώστε να το κοιτάξει κάποιος/α με πληρωμή.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι κάτι γρήγορο που θα σου δώσει κάποιος μια απάντηση και να λυθεί ως δια μαγείας το πρόβλημα.

Καλησπέρα, Ναι, με 15000 θα είσαι σιγουρα οκ. Για[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!