OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1411
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Στήνουμε ένα eshop, βασική γλώσσα η ελληνική και δεύτερη η αγγλική (για την ώρα), σκοπεύουμε στο μέλλον να προσθέσουμε και άλλες γλώσσες.
Τα προϊόντα θα ανεβαίνουν στο shop από την βάση και όχι από το front end, στην ελληνική γλώσσα.
Επίσης, να σημειώσω, πως ο αριθμός των προϊόντων θα είναι μεγάλος (5,000 το πρώτο ανέβασμα) και περίπου 300-500 προϊόντα καθημερινά.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο module/extension το οποίο να βοηθά στο bulk translation. Για παράδειγμα, στο wordpress/woocommerce που είχα δουλέψει πριν από λίγο καιρό, υπάρχει το WPML (πολυγλωσσικό) το οποίο σου δίνει την δυνατότητα του product duplication όπου αφού έχεις μεταφράσει categories, attributes κλπ κάνεις duplicate το προϊόν και το έχεις μεταφρασμένο άμεσα.
Το μόνο που έχω καταφέρει να βρω για το opencart είναι google translators οι οποίοι γίνονται σε κάθε προϊόν ξεχωριστά, πράγμα το οποίο θα με δυσκολέψει πολύ δεδομένου του όγκου των προϊόντων.
Υπάρχει κάτι το οποίο δεν έχω δει και θα μου προτείνατε;
Ευχαριστώ πολύ.
#1414
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.


Aυτό το extension πραγματοποιεί μαζική μετάφραση.

Και αυτό αλλά και αυτό κάνουν το ίδιο, αλλά είναι μόνο για εκδόσεις 1.5.χ.χ.
#1422
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχώς όλα αυτά τα extension απαιτούν η διαδικασία να γίνεται μπαίνοντας στο κάθε προϊόν ξεχωριστά, πράγμα το οποίο είναι απαγορευτικό όταν μιλάμε για 5,000 προϊόντα.
Μετά από μεγάλη έρευνα που έχουμε κάνει κάτι τέτοιο, μάλλον, δεν υποστηρίζεται από το opencart (για την ώρα). Εννοείται πως θα το ψάξουμε κι άλλο και αν βρούμε κάτι θα ενημερώσω και εδώ σε περίπτωση που το χρειαστεί και κάποιος άλλος.

Και πάλι ευχαριστώ. :)
#1423
Όχι, υποστηρίζουν και μαζική μετάφραση - μάλλον δεν τα ελέγξατε ενδελεχώς.
#7371
Αν και το θέμα είναι παλιό, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει πρόσφατα στην έκδοση 3 κάποιο extension για μετάφραση.

Βρήκα αυτό

https://www.opencart.com/index.php?rout ... load_id=60

Ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!