OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4254
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με παραγγελίες από Paypal standard και Τράπεζα πειραιώς, όλες τους πάνε στις Παραγγελίες που λείπουν.
Στις καταστάσεις Παραγγελίας στις ρυθμίσεις έχω.

Εικόνα

στις ρυθμίσεις του Paypal standard έχω

Εικόνα

αντικαταβολή και Τραπεζική κατάθεση μου τις περναέι κανονικά στην Αναμονή (default)

μπορείτε να δείτε τι φταίει?

σας ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξανδρος Μακρής την 09 Ιαν 2017, 16:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#4259
Paypal Personal account
με ενεργοποιημένη το Paypal standard ( μόνο email ) στους τρόπους πληρωμής
Για την τράπεζα πειραιώς αγορασμένη εφαρμογή από το opencartgreece
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξανδρος Μακρής την 14 Ιαν 2017, 8:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#4260
Αλέξανδρε επειδή είναι ο λογαριασμός προσωπικός μπορεί να φταίει και αυτό.... δεν έχω δοκιμάσει ποτέ με personal account παρά μόνο με business. Θα σου πρότεινα το εξής:

Μπες στο paypal λογαριασμό σου και πάνω δεξιά έχει το Profile μετά αφού το πατήσεις πήγαινε στο υπομενού που λέει Profile and settings, Θα σου ανοίξει άλλη σελίδα με κάποιες ρυθμίσεις.... κάπου θα βρεις να λέει Website Payment Preferences...πάτα το και επέλεξε να κάνει autoreturn και του δίνεις το url από κάτω.... σου ξαναλέω όμως ότι αυτές οι ρυθμίσεις υπάρχουν σε business account δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σε προσωπικό λογαριασμό.... Με λίγα λόγια κάθε φορά που πραγματοποιείται μια συναλλαγή θα πρέπει αυτός που πληρώνει να τον επιστρέφει αυτόματα πίσω στο checkout/success url για να καταχωρείται ως επιτυχώς η παραγγελία....αν αυτό δεν γίνεται τότε για αυτόν ίσως τον λόγο οι παραγγελίες πηγαίνουν στα missing orders.

Δες αυτό το video που είναι κατατοπιστικό

https://www.youtube.com/watch?v=o_i955s-iq8
#4262
μετά την πληρωμή το backurl του paypal δουλευει κανονικά
επιστρέφει στην ιστοσελίδα με μήνυμα επιτυχής καταχώρησης παραγγελιας
απλά πάει την παραγγελία στις ελειπεις παραγγελίες με αποτέλεσμα να μη λαμβλανει email ο πελάτης με την δημιουργία της παραγγελίας.

το ίδιο κάνει και στην εφαρμογή της πειραιώς και μερικές φορές και στις άλλες καταστάσεις παραγγελίας
Αντικαταβολή και Κατάθεση σε τράπεζα
#4263
Δοκίμασε και το παρακάτω όπως λέει ο gxHL


Δοκίμασε από τις Ρυθμίσεις του καταστήματος στην καρτέλα Επιλογές να αλλάξεις το "Κατάσταση Απάτης" σε "Εκκρεμεί".
#4264
Και κάτι τελευταίο που βρήκα αν δεν φτιάξει με το παραπάνω.... η ρύθμιση για το callback υπάρχει και για προσωπικό λογαριασμό...μετά από ψάξιμο το βρήκα... κάνε έναν κόπο και ρύθμισε το και αυτό για να είσαι 100% σίγουρος.... όταν κάνεις log in στον λογαριασμό του paypal κάτω αριστερά γράφει "seller preferences" κάνε κλικ και μετά στην πέμπτη σειρά έχει -> Website preferencesReturn customers to my website after they pay with PayPal. πάτα update. πάτα το Auto Return: ΟΝ και Return URL: http://domain_name(το site σου)/index.php?route=checkout/success

τέλος πατάς save κάτω κάτω και δοκιμάζεις πάλι....

Πες μας αν λύθηκε το πρόβλημα...
#4265
htwp έγραψε:Και κάτι τελευταίο που βρήκα αν δεν φτιάξει με το παραπάνω.... η ρύθμιση για το callback υπάρχει και για προσωπικό λογαριασμό...μετά από ψάξιμο το βρήκα... κάνε έναν κόπο και ρύθμισε το και αυτό για να είσαι 100% σίγουρος.... όταν κάνεις log in στον λογαριασμό του paypal κάτω αριστερά γράφει "seller preferences" κάνε κλικ και μετά στην πέμπτη σειρά έχει -> Website preferencesReturn customers to my website after they pay with PayPal. πάτα update. πάτα το Auto Return: ΟΝ και Return URL: http://domain_name(το site σου)/index.php?route=checkout/success

τέλος πατάς save κάτω κάτω και δοκιμάζεις πάλι....

Πες μας αν λύθηκε το πρόβλημα...
Το δοκιμαζω και εγω αυτό, με IPN disabled, γιατι με 2.1.0.2 μου τις παει ολες στις missing.

Θα επανελθω αφου το ελεγξω. Ευχαριστουμε!

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!