OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#5210
Καλησπέρα,

OC 2.0.3.1 default theme. Στο google search console αναφέρει ότι ο ιστότοπος δεν περιέχει ετικέτες HREFLANG.
Ο ιστότοπος είναι συνδεδεμένος με το search console 2-3 χρόνια. Το OC είναι στα Ελληνικά και οι ρυθμίσεις Γλώσσας είναι σωστά ρυθμισμένες (δεν είναι πολυγλωσσικό το site). Επισυνάπτω εικόνες.

Πως μπορώ να το διορθώσω;;
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Από botonakis
#5298
Καλησπέρα ,

το πρόβλημα αυτό αφορά το SEO κομμάτι της ιστοσελίδας και όχι την μετάφραση / γλώσσα του.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ: https://moz.com/blog/hreflang-behaviour-insights
Από Giannis Kalesis
#5414
Εφόσον η σελίδα έχει επισκέπτες η google γνωρίζει το hreflang ότι είναι Ελληνικό. Όμως αν θέλεις να κάνεις επαγγελματικό SEO καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποια εταιρεία SEO η οποία να αναλάβει να προωθεί το ηλεκτρονικό σου κατάστημα στην Google. Εγώ έχω δουλέψει με αυτήν την εταιρεία problogger.gr και είμαι ευχαριστημένος. Σε 6 μήνες το σαιτ που υποστήριξαν εμφανίστηκε για 1600 λέξεις κλειδιά στα οργανικά αποτελέσματα της Google και ο τζίρος αυξήθηκε κατά 90%. Η αύξηση του τζίρου πρέπει να ενδιαφέρει κάθε εταιρεία και όχι οι λέξεις κλειδιά που σου υπόσχονται. Μετρήσιμα αποτελέσματα όχι μπλα μπλα και υποσχέσεις.
#5417
Giannis Kalesis έγραψε:Εφόσον η σελίδα έχει επισκέπτες η google γνωρίζει το hreflang ότι είναι Ελληνικό. Όμως αν θέλεις να κάνεις επαγγελματικό SEO καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποια εταιρεία SEO η οποία να αναλάβει να προωθεί το ηλεκτρονικό σου κατάστημα στην Google. Εγώ έχω δουλέψει με αυτήν την εταιρεία problogger.gr και είμαι ευχαριστημένος. Σε 6 μήνες το σαιτ που υποστήριξαν εμφανίστηκε για 1600 λέξεις κλειδιά στα οργανικά αποτελέσματα της Google και ο τζίρος αυξήθηκε κατά 90%. Η αύξηση του τζίρου πρέπει να ενδιαφέρει κάθε εταιρεία και όχι οι λέξεις κλειδιά που σου υπόσχονται. Μετρήσιμα αποτελέσματα όχι μπλα μπλα και υποσχέσεις.
Με προσέγγισε εταιρεία που ασχολείται με το ίδιο αντικείμενο, με ένα ποσό εφάπαξ και ετήσια σύμβαση έργου με διαβεβαίωσαν ότι για 2 κατηγορίες και 100 λέξεις κλειδιά θα πετύχω παρόμοιο αποτέλεσμα, εμφάνιση στην πρώτη σελίδα της Google στα οργανικά αποτελέσματα. Αν και η σύμβαση έργου υπό προϋποθέσεις παρέχει μία ασφάλεια ως προς το αποτέλεσμα, παραμένω διστακτικός προς το παρόν. Παρατηρώ ότι την καλύτερη κατάταξη την έχουν ιστοσελίδες με πάνω από 7.000 κωδικούς
Από Giannis Kalesis
#5419
Κάθε συμβόλαιο που υπογράφεις με κάποια εταιρεία έχει αξία στα δικαστήρια αν φτάσετε σε δικογραφία, και αυτό μετά την απόδειξη εκ μέρους σου για αθετημένες υποσχέσεις ή παραλείψεις. Μεταξύ σας αξία έχει η εμπιστοσύνη και τα μετρήσιμα αποτελέσματα ΚΑΘΕ μήνα. Αν δεν βλέπεις αύξηση του τζίρου σου τι να το κάνεις το συμβόλαιο και την συνεργασία;
#5420
Το αναφέρουν ως κίνητρο για να συνεργαστείς μαζί τους. Μπορείς να βάλεις ρήτρα στο συμβόλαιο, ώστε να σου επιστρέψουν τα χρήματα εφόσον δεν φέρουν αποτέλεσμα. Προφανώς κανένας δεν επιθυμεί μία τέτοια κατάσταση. Απλά ανέφερα τι μου προτάθηκε.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#5423
Εγώ θα πρότεινα πριν ξεκινήσετε οποιαδήποτε συνεργασία με ειδικούς, να ολοκληρώσετε ένα σεμινάριο digital marketing στο Udemy, ώστε να έχετε καλύτερη άποψη και κριτήρια για τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!