OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Από ckesisis
#5716
Καλησπέρα στην ομάδα,

Διαθέτω ενα ηλεκτρονικό κατάστημα το οποίο από WooCommerce πρόκεται να γίνει migration σε OpenCart.

Έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις μιας και είμαι αρχάριος στο OC.

1) Πως μπορώ να βάλω επιλογή Απόδειξης ή Τιμολογίου
2) Αφού κάνω το 1, υπάρχει δυνατότητα για Conditional Fields; Π.χ. Εταιρεία, ΑΦΜ, ΔΟΥ στην περίπτωση τιμολογίου;
3) Χρησιμοποιώ JOURNAL 3. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω την διάταξη των checkout sections;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#5717
Εγώ έχω βάλει ένα custom field στους πελάτες που το λέω 'ΑΦΜ (για τιμολόγιο):'
Στο checkout, όποιος θέλει τιμολόγιο το συμπληρώνει.

Πλέον σε όλες τις σύγχρονες εμπορικές εφαρμογές έχεις δυνατότητα να αντλήσεις τα στοιχεία του πελάτη μόνο με το ΑΦΜ.

Οπότε, οτιδήποτε άλλο πεδίο είναι περιττό.

Από εκεί και πέρα, έχω χρησιμοποιήσει ένα extension ( exibir-campos-personalizados.oc30.ocmod ) για να μου φέρνει το custom field στο email.

Για την τελευταία σου ερώτηση, πιστεύω πως μπορείς να κάνεις ένα αίτημα στο support του journal και αν θες γράψτο και εδώ να το δουν και οι υπόλοιποι.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#5718
Καλησπέρα,

Αν δεν χρησιμοποιείς ομάδες πελατών, μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ως conditional εμφάνισης ή όχι των πεδίων τιμολογίου ονομάζοντας τον default χρήστη "Απόδειξη" και δημιουργώντας έναν ακόμα χρήστη "Τιμολόγιο" και αναθέτοντας του τα αντίστοιχα custom fields. Τη διάταξη μπορείς να την αλλάξεις με τη σειρά ταξινόμησης στα custom fields.
#6303
Αναφορικά με την ανάγκη επιλογής απόδειξης / τιμολογίου να κάνω μία ενημέρωση για όποιον διαβάσει αυτό το άρθρο και ενδιαφέρεται, ότι διαθέτουμε εμπορική επέκταση επιλογής απόδειξης / τιμολογίου για OpenCart 3.0.3.2 με Journal 3 one page checkout.

Η επέκταση παρέχει δυνατότητες εμφάνισης επιλογής απόδειξης / τιμολογίου και πεδία τιμολογίου σε επιλεγμένες χώρες, με επιπλέον επιλογή ποια πεδία τιμολογίου θα εμφανίζονται στην Ελλάδα και ποια σε άλλες χώρες, ποια πεδία τιμολογίου θα είναι υποχρεωτικά στην Ελλάδα και ποια σε άλλες χώρες, δυνατότητα επαλήθευσης ΑΦΜ στο VIES και δυνατότητα αυτόματης αφαίρεσης ΦΠΑ σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Τα πεδία τιμολογίου εμφανίζονται στις ακόλουθες σελίδες:

- Journal 3 Checkout - Εγγραφή Πελάτη, Αγορά ως Επισκέπτης / Εγγεγραμμένος Πελάτης.
- Email Επιβεβαίωσης Παραγγελίας Πελάτη.
- Λογαριασμός Πελάτη - Βιβλίο Διευθύνσεων.
- Λογαριασμός Πελάτη - Ιστορικό Παραγγελιών.
- Διαχείρηση - Πληροφορίες Παραγγελίας.
- Διαχείρηση - Επεξεργασία Παραγγελίας.
- Διαχείρηση - Επεξεργασία Πελάτη.

Όπως προανέφερα το extension είναι για oc 3.0.3.2, αλλά σύντομα θα ελεγχθεί για την ορθή του λειτουργία σε όλες τις εκδόσεις 3.x.x. Όταν το extension δοκιμαστεί σε όλες τις εκδόσεις 3.x θα κάνω πλήρη αναφορά των δυνατοτήτων στο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#6304
Εφόσον κάνει και αναζήτηση ΑΦΜ όπως λες, θέλω να το δω κάποια στιγμή.
Ιδανικό βέβαια θα ήταν να έχεις επιλογή κάπου να βάλεις ειδικούς κωδικούς taxisnet και να παίζει με το API του taxisnet.
#6306
Σύντομα θα ανοίξει ένα site πελάτη που θα το περιλαμβάνει και θα σου στείλω URL να το δεις στη πράξη. Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα προσθέσω και επαλήθευση με το API της ΑΑΔΕ. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, ωστόσο υποθέτω ότι και το σύστημα της ΑΑΔΕ τους ενδοκοινοτικούς ΑΦΜ στο VIES θα τους ψάχνει. Τα strong points της επέκτασης δεν είναι μόνο η επαλήθευση ΑΦΜ αλλά η όλη υλοποίηση που αφενός δεν χρησιμοποιεί custom fields και αφετέρου ενσωματώνει τα στοιχεία τιμολογίου στη διεύθυνση πληρωμής και τα εμφανίζει ανάλογα σε κάθε περίπτωση.
#6308
Οκ, όταν βρω χρόνο θα προσθέσω και επιλογή ελέγχου των Ελληνικών ΑΦΜ στην ΑΑΔΕ με δυνατότητα να γίνεται επαλήθευση όλων των πεδίων τιμολογίου.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!