OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Από el Greco
#963
Καλημέρα. Δουλεύω στην έκδοση 1.5.6.4 και υπάρχει πρόβλημα με τα email όταν ο πελάτης έχει λογαριασμό outlook. Τα email σε αυτή την περίπτωση δεν τα λαμβάνει ο πελάτης είτε κατά την δημιουργία λογαριασμού είτε κατά την παραγγελία. Για την ακρίβεια το outlook θεωρεί ως spam τα email άλλα δεν τα καταχωρεί ούτε στον φάκελο spam. Όταν καταχωρηθεί ως safe sender τότε έρχονται κανονικά. Έλεγξα την ip δεν είναι blacklisted και τα headers των μηνυμάτων πέρασαν με επιτυχία PASS τους ελέγχους. Με την εταιρία του hosting που μίλησα δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα το μόνο που μου είπε οτι ίσως βοηθήσει είναι να αλλάξω το θέμα των email ώστε να είναι με λατινικούς χαρακτήρες κάτι που δεν νομίζω να βοηθήσει.

Οι λογαριασμοί gmail, yahoo λαμβάνουν κανονικά.

Μπορεί κάποιος να σκεφτεί τι μπορεί να φταίει ή πως θα μπορούσα να το διορθώσω;
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#965
Και εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα αν θέλεις δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το SMTP πρωτόκολλο στις ρυθμίσεις του opencart σου για εμένα αυτό έλυσε το πρόβλημα.
Εικόνα
Από el Greco
#966
2015-01-31 14:48:38 - PHP Notice: Error: EHLO not accepted from server! in system/library/mail.php on line 200

Αυτό το error παίρνω από τα logs.

Χρησιμοποιώ τις ρυθμίσεις
SMTP Host: mail.mydomain.gr
SMTP Όνομα Χρήστη: [email protected]
SMTP Κωδικός: mypass
SMTP Θύρα: 25 / 587 (δοκίμασα και τα 2)
SMTP Timeout: 5

Είναι θέμα του server ή των ρυθμίσεων μου;

edit:
άλλαξα το SMTP Όνομα Χρήστη σε ssl://[email protected] και την θύρα σε 465 και στέλνει κανονικά αλλά και πάλι το outlook δεν λαμβάνει.
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#967
Χρησιμοποιείς κάποιο panel για την διαχείριση της ιστοσελίδας σου Cpanel - Plesk;
Δες τι ρυθμίσεις σου λέει να χρησιμοποιήσεις και τις θύρες.
Αν σου έχει ρυθμίσεις για SSL δοκίμασε να τα βάλεις κάπως έτσι.

Mail Protocol: SMTP
Mail Parameters: Κενό
SMTP Host: ssl://smtp.mydomain.gr
SMTP Username: User
SMTP Password: Pass
SMTP Port: 465
SMTP Timeout: 5
Από el Greco
#968
Έκανα edit και πιο πάνω, έβαλα τις σωστές ρυθμίσεις ακόμα λαμβάνουν gmail, yahoo αλλά από outlook τίποτα...
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#973
Καλησπέρα, έλεγξε στις ρυθμίσεις του outlook αν έχει επιλεχθεί να διαγράφονται τα mail που κανονικά θα πήγαιναν στον φάκελο Spam.
Από el Greco
#974
Αν και δεν βρήκα κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις, ο λογαριασμός δέχεται κανονικά spam mails από άλλους λογαριασμούς.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#975
Κάνε μία δοκιμή να ρυθμίσεις αποστολή email με SMTP και mail server το Gmail ή ακόμα καλύτερα από Mandrill. Αν από τον server του Gmail/Mandrill έρχονται κανονικά τότε υπάρχει κάποιο θέμα με τον mail server του domain σου. Έχεις ρυθμίσει SPF, DKIM, Domain KEY για το domain ;
Από el Greco
#977
Warning: fsockopen(): unable to connect to ssl://smtp.gmail.com:465 (Connection timed out) in system/library/mail.php on line 153Notice: Error: Connection timed out (110) in system/library/mail.php on line 156

αυτό λαμβάνω προσπαθώντας να στείλω μέσω gmail.

Όσο για ρυθμίσεις δεν έχω ρυθμίσει κάτι.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#981
Καλημέρα

Έχεις δηλώσει 465 στο πεδίο "SMTP Θύρα" (SMTP Port);

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!