OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1077
Καλησπέρα παιδιά,

Καλώς σας βρήκα.Πρόκειται να μείνω για καιρό εδώ ,σίγουρα και θέλω την βοήθεια σας όπως και εγώ θα προσφέρω όταν μπορώ την δική μου.

Στο θέμα μας,μιας και είναι η 1η μου επίσημη δουλειά θα αναλάβω την κατασκευή πρώτα ο θεός,μιας ιστοσελίδας ή οποία θα είναι καθαρά ένα e-shop μικρής επιχείρισης το ποίο θα έχει σχέση και προιόντα με 30 κωδικούς περίπου οι οπιοί θα φτάσουν στους 60 κάποια στιγμή.
Αυτή είναι μια γενική αναφορά που ήθελα να κάνω ,ώς πρώτο μου πόστ.

Το πρόβλημα - ερώτημα μου είναι το εξής:
Τo e-shop αφού θα αγοραστεί το domain name,θα μπεί με Open Cart (φυσικά!) στην έκδοση όμως Version 1.5.6.4 ) καθώς η συγκεκριμένη έχει όλη την υποστήριξη παγκόσμια αλλά και εκχώρια τα πιθανά modules που θα χρησιμοποιοθούν.

Προς στιγμή με έχει δώσει φίλος μια "παρεμφερή sub-domain" για να ετοιμάσω και να επεξεργαστώ τα δεδομένα μου.

Η ερώτηση μου είναι , πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα του default theme που έχει το open cart ? (και αν πρέπει να μου δώσει Privileges ο admin στο να κάνω οτιδήποτε Upload στον host server και να το κάνω εγκατάσταση,αν όχι από την άλλη θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τον τρόπο.)


Σας ευχαριστώ πολυ,αναμένω πιθανή απαντήση σας.
#1092
Δεν χρειάζεται (και δεν προτείνεται) η ανάπτυξη του καταστήματος να γίνει online. Ανάλογα το λειτουργικό σύστημα που έχεις, κατέβασε το xampp ή οποιοδήποτε άλλο εργαλείο εγκατάστασης τοπικού διακομιστή και ανέπτυξε το στον υπολογιστή σου. Μετά μπορείς να το μεταφέρεις πανεύκολα όπου θες με αλλαγή του domain, των paths και των στοιχείων σύνδεσης της βάσης δεδομεων στα config.php και admin/config.php.

Σχετικά με το ερώτημα σου για το θέμα, θα πρέπει επεξεργαστείς το αρχείο catalog/view/theme/default/stylesheet/stylesheet.css
Καλό είναι - αν δεν έχεις μεγάλη άνεση στο CSS - να διαβάσεις προηγουμένως 2-3 σχετικά βιβλία πριν αρχίσεις τις τροποποιήσεις γιατί το CSS είναι σαν τον κύβο του Ρούμπικ, αν δεν ξέρεις τι κάνεις, ενδέχεται να φτιάξεις κάτι και να χαλάσεις κάτι άλλο, και δυστυχώς (ή ευτυχώς για εμάς τους επαγγελματίες) πλέον στην εποχή του responsive design δε συγχωρούνται οι ερασιτεχνισμοί.
#1100
Opencart-Hellas έγραψε:Δεν χρειάζεται (και δεν προτείνεται) η ανάπτυξη του καταστήματος να γίνει online. Ανάλογα το λειτουργικό σύστημα που έχεις, κατέβασε το xampp ή οποιοδήποτε άλλο εργαλείο εγκατάστασης τοπικού διακομιστή και ανέπτυξε το στον υπολογιστή σου. Μετά μπορείς να το μεταφέρεις πανεύκολα όπου θες με αλλαγή του domain, των paths και των στοιχείων σύνδεσης της βάσης δεδομεων στα config.php και admin/config.php.

Σχετικά με το ερώτημα σου για το θέμα, θα πρέπει επεξεργαστείς το αρχείο catalog/view/theme/default/stylesheet/stylesheet.css
Καλό είναι - αν δεν έχεις μεγάλη άνεση στο CSS - να διαβάσεις προηγουμένως 2-3 σχετικά βιβλία πριν αρχίσεις τις τροποποιήσεις γιατί το CSS είναι σαν τον κύβο του Ρούμπικ, αν δεν ξέρεις τι κάνεις, ενδέχεται να φτιάξεις κάτι και να χαλάσεις κάτι άλλο, και δυστυχώς (ή ευτυχώς για εμάς τους επαγγελματίες) πλέον στην εποχή του responsive design δε συγχωρούνται οι ερασιτεχνισμοί.
Σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις σου

ήδη κατέβασα το xampp ,και μου έβγαλε διάφορες επιλογές.

Joomla,Dropal,Moodle,Magento,Prestashop,Mahara. Βάζω κάποιο από αυτά που είναι αντίστοιχο του opencart ?
#1101
Αυτά που αναφέρεις είναι διάφορα CMS . Αφού τελειώσεις με την εγκατάσταση του xampp Θα κατεβάσεις το Opencart και θα το κάνεις εγκατάσταση σαν να είσαι σε live server.
#1102
gxHL έγραψε:Αυτά που αναφέρεις είναι διάφορα CMS . Αφού τελειώσεις με την εγκατάσταση του xampp Θα κατεβάσεις το Opencart και θα το κάνεις εγκατάσταση σαν να είσαι σε live server.
Κατάλαβα.

Το έτρεξα αλλά δεν ξέρω ποια επιλογή να πατήσω είμαι κολλημένος εδώ.

Εικόνα
#1103
Άκυρο το βρήκα το έκανα :)

Πλέον το τρέχω από τον υπολογιστή μου.

Τώρα μπορώ να βάλω και το VQmod?
#1105
Γιατί να μην μπορείς ; :P
#1106
gxHL έγραψε:Γιατί να μην μπορείς ; :P
έλα βρε και εσύ :P :P :P
Ντάξει ήδη το έβαλα και το VQMod και επεξεργάζομαι κάποια .xml προς στιγμή βρήκα extension για το "δεξί κλίκ" το οποίο λειτουργεί 100% στην έκδοση 2.0.1.1

Η επόμενη ερώτηση μου είναι,ότι δεν μπορώ να βρώ δωρεάν θέμα με τίποτα.
Έχεις κανένα υπόψιν σου;
#1108
#1109
gxHL έγραψε:http://www.opencart.com/index.php?route ... _license=0
τι στο καλό έκανα λάθος και δεν μπορούσα να τα βρώ.Σ'ευχαριστώ πολύ,πάλι θα χάσω τον ύπνο μου μέσα σε 2 μέρες αφού κατάφερα να μάθω τόσα πάλι καλά να λέω...

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!