OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#1154
Φτιάχνω ένα online delivery σε OC 1.5.6.4.
Ο πελάτης θέλει να γίνεται αυτόματη εκτύπωση του εισερχόμενου e-mail της παραγγελίας ώστε να την εκτελεί. Με ποιό τρόπο θα μπορούσα να το κάνω αυτό; Ξέρω ότι γίνεται με το Outlook, αλλά στον υπολογιστή του καταστήματος δεν έχει MS Office (δεν θέλω να του βάλω MS Office γιατί τρέχει XP και ένα πρόγραμμα για το μαγαζί και πιθανόν να επιβαρύνει τους πόρους του επεξεργαστή). Υπάρχει κάποια web εφαρμογή ή υπηρεσία που να δίνει τη δυνατότητα αυτόματης εκτύπωσης των εισερχομένων e-mail; Αν όχι ποια λύση θα μπορούσα να βρω στο πρόβλημά μου;
Και κάτι σχετικό πως θα μπορούσα να εμφανίζω στο προς εκτύπωση εισερχόμενο email - παραγγελία τα στοιχεία αυτού που παραγγέλνει;
#1157
Παλιότερα υπήρχε addon για Thunderbird αλλά δεν υπάρχει πλέον. Με μία σύντομη αναζήτηση είδα αυτό: http://www.automatic-print-email.com/Default.aspx
Μπορείς να κατεβάσεις το demo και να το δοκιμάσεις.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα, υπάρχουν vQmods που στέλνουν στον διαχειριστή πανομοιότυπη απόδειξη με αυτήν που λαμβάνει ο πελάτης. Έτσι θα έχεις όλα τα στοιχεία. Σύνδεσμοι για extensions υπάρχουν σε αντίστοιχο ερώτημα και αλλού στο φόρουμ.
#1160
Όσον αφορά το 1ο κομάτι της ερώτησης για τον thunderbird το έψαξα και το είδα αυτό που λες. Το automatic print email το δοκίμασα και μου κάνει, σε ευχαριστώ.Το 2ο κομάτι για το email του διαχειριστή θα με διευκόλυνες αν μου έδινες τον σύνδεσμο από το αντίστοιχο ερώτημα στο forum γιατί δεν ξέρω πως να το αναζητήσω.
#1161
Ρίξε μια ματιά εδώ www.opencart-hellas.gr/viewtopic.php?f=13&t=207

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!