OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1153
Καλησπέρα σας και μιας που είναι το πρώτο μου post συγχαρητήρια σε όλους για τον χρόνο και τις γνώσεις που "σπαταλούν" εδώ μέσα.

Μου ζητήθηκε από πελάτη να συνδέσω το eshop του με το ERP του που είναι μια εμπορική εφαρμογή της Altec το ΚΕΦΑΛΑΙΟ.

Τα αρχεία που μπορεί να εξάγει ο πελάτης είναι σε μορφές .html, .txt, .xls

Κατάφερα να κάνω import μαζικά κάποια δεδομένα εφόσον μετέτρεψα το αρχείο .xls σε .csv .

Όλα καλά μέχρι εδώ με λίγο κόπο παραπάνω "έγινε η δουλειά".

Το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχει δυνατότητα online σύνδεσης του ERP του με το OpenCart

Παράδειγμα:
Έχω ένα προϊόν με διαθεσιμότητα 10 τεμάχια και πωλούνται 4 από αυτά από το φυσικό του κατάστημα. Μπορεί να ενημερώνεται αυτόματα το OpenCart για αυτή την πώληση αυτή ώστε στο eshop να γίνεται η διαθεσιμότητα 6;

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός και να μη σας κούρασα, ευχαριστώ όλους για τον χρόνο τους.
Υ.Γ. Να προτιμήσω να κατασκευαστεί το eshop σε OpenCart 2.0 ή παλαιότερες εκδόσεις; ;)
#1155
Καλημέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια έτοιμη γέφυρα γι' αυτό το ERP.

Θα πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου είτε μέσω του API που παρέχει η εταιρία του ERP είτε με κάποια δική σου εφαρμογή/script (πχ σε php) που θα τρέχει ανά τακτά διαστήματα με Cron στο ίδιο μηχάνημα που είναι και το ERP και θα βλέπει τις αλλαγές αποθέματος στη βάση (εφόσον οι καταχωρήσεις είναι plain text) και μετά θα συνδέεται απομακρυσμένα είτε απευθείας με τη βάση (λιγότερο ασφαλές), είτε μέσω ssh tunnel και ασφαλή σύνδεση με βάση, είτε με κάποιο API script που θα κάνει import xml, csv, κλπ το οποίο θα ενσωματώσεις στο Opencart.

Εγώ θα το έφτιαχνα ακόμα σε 1.5.6.4.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!