OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από rodolfos
#122
Γεία σας,
Εχώ κάποιους προμηθευτές που έχουν τα προιόντα τους σε μορφή CSV και XML.
Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει με κάποιο τρόπο να τα περνάει με κάποιο module?
ΑΝ υπάρχει κάποιος προγραμματιστής που το έχει καταφέρει ας μου πει τι χρείαζεται για να το κάνει
και στο δικό μου site. Χρησιμοποιώ linux server απο το papaki.gr και η έκδοση opencart μου είναι Version 1.5.5.1
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#123
Καλησπέρα

Δεν τίθεται θέμα για το αν μπορεί κάποιος να το καταφέρει ή όχι. Εννοείται πως γίνεται.

Ο λόγος που δεν έχεις βρει κάποιο έτοιμο "γενικό" extension εισαγωγής δεδομένων στο Opencart από αρχεία XML, csv, κλπ, είναι διότι το κάθε εφαρμογή (e-shop. ERP, κλπ) έχει διαφορετικά πεδία στη βάση δεδομένων που συνήθως δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. Γι' αυτόν τον λόγο πρέπει να αναπτύσσεται κάθε φορά extension που να μετατρέπει μία συγκεκριμένη δομή βάσης δεδομένων στην μορφή που χρειάζεται για να εισαχθούν στο Opencart. Η δημιουργία ενός γενικού extension που να αναγνωρίζει πολλαπλές δομές βάσεων δεδομένων είναι θεωρητικά εφικτή, αλλά στην πράξη δεν θα συνέφερε εμάς τους developers να την αναπτύξουμε λόγω ασύμφορης σχέσης χρόνου ανάπτυξης και προσδοκώμενων εσόδων.

Στην δική σου περίπτωση θα πρέπει λοιπόν να φτιαχτεί ένα extension που να μετατρέπει τα δεδομένα από το format και την δομή του κάθε διαφορετικού προμηθευτή που έχεις στην δομή του Opencart. Αν σε ενδιαφέρει μία τέτοια υπηρεσία επί πληρωμή μπορείς να μου στείλεις πμ.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!