OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από stonekgraff
#1237
Καλησπέρα σας
εχω ενα πρόβλημα στα καλα καθούμενα μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα
οταν έχω βάλει κατι στο καλάθι και παω να το αγοράσω
τι είναι αυτό? κάποιος ιός?
Κώδικας: Επιλογή όλων
Internal Server Error

Internal Server Error

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN"><html><script src="http://1.2.3.4/bmi-int-js/bmi.js" language="javascript"></script><head><title>500 Internal Server Error</title> </head><body><h1>Internal Server Error</h1><p>The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.</p><p>Please contact the server administrator at [email protected] to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.</p><p>More information about this error may be available in the server error log.</p><p>Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.</p></body></html><script language="javascript"><!--
bmi_SafeAddOnload(bmi_load,"bmi_orig_img",0);//-->
</script>
Version 1.5.3.1
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1238
Το πιθανότερο είναι κάποιο extension (order total) ή κάποιο vqmod που τρέχει μόνο στο checkout. Εγκατέστησες τίποτα πρόσφατα;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1240
Κανονικά θα έπρεπε να έχω εικόνα των logs του opencart και του server για να έχω άποψη.

Αρχικά έλεγξε το μέγεθος του αρχείου καταγραφής σφαλμάτων του OpenCart και διέγραψε το αν είναι τεράστιο.

Αν υπάρχει αρχείο php.ini στον κεντρικό φάκελο του OpenCart δοκίμασε να το αφαιρέσεις προσωρινά.

Αν χρησιμοποιείς .htaceess μετονόμασε το προσωρινά σε .htaceess.txt

Μήπως έχεις ενεργοποιημένo SSL; Δοκιμασε να το απενεργοποιήσεις.
Από stonekgraff
#1242
δεν βγάζει τπτ στα logs γιαυτο δεν μπορώ να δω τι μπορεί να φταίει
απο την καταγραφεί την έσβησα και είδα τα τελευταία είχε ερρορ στο register.


το php.ini το αφαίρεσα αλλα τπτ
.htaceess δεν έχω
και το ssl το έχω όχι

τι μπορεί να φταίει?
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#1243
stonekgraff έγραψε: .htaceess δεν έχω
Δεν έχεις htaceess ; :?

Δοκίμασε να ανεβάσεις στον σέρβερ σου το αρχείο από την αρχική εγκατάσταση του opencart για την έκδοση σου, και δες αν στις ρυθμίσεις του καταστήματος σου στην καρτέλα Server έχεις τσεκαρισμένο το SEO και μετονόμασε το ανάλογα.
Από stonekgraff
#1250
καλησπέρα
βασικά είχε htaceess αλλα ήταν κενό.
έκανα ενα restore σε μια ημερομηνία που πελάτης είχε ολοκληρώσει την παραγγελία αλλα συνεχίζει να έχει το ίδιο πρόβλημα.

παρατήρησα πως αν κάνω εγγραφή και μετά κάνω αγορά
δλδ βάλω στο καλάθι προϊόν και πατήσω αγορά με αφήνει να πάω παρακάτω άρα κάπου στο checkout είναι το θέμα...
γιατι οταν ειμαι σαν εγγεγραμμένος χρήστης το Βήμα 1: Επιλογές Αγοράς δεν το βλέπει
και παει στο δεύτερο βήμα...


*το seo ειναι δεν ειναι ενεργοποιημένο.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!