OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1244
Καλησπέρα έχω ένα site σε

Opencart 1.5.5.1, Ελληνικά
Theme. Journal
Shared Hosting

και έχω ένα πρόβλημα με την ταχύτητα . Έχουν περαστεί περίπου 3.000 προϊόντα, στην αρχή η ταχύτητά του είναι ικανοποιητική,
μόλις κάνω login σαν πελάτης και στη συνέχεια προσθέτω περίπου 150 προϊόντα στο καλάθι, τότε η ταχύτητά του κρεμάει τελείως πάνω από 60 δευτερόλεπτα να ανοίξει μια σελίδα ή να κάνω μια αναζήτηση.

Πιστεύετε πως αν πάμε σε VPS Server θα διορθωθεί το πρόβλημα ή είναι κάτι άλλο, απλά το περίεργο είναι ότι όσο δεν είναι πολλά προϊόντα στο καλάθι δουλεύει μια χαρα και αναρωτιέμαι τι γίνεται.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος και ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς για την πολύτιμη κοινότητα που έχετε δημιουργήσει.
#1255
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart

Λόγο του τρόπου λειτουργίας της εφαρμογής (και κάθε ανάλογης εφαρμογής), ναι ενδέχεται τόσα προϊόντα στο καλάθι να δημιουργούν πρόβλημα.
Μπορείς να αναφέρεις τι ακριβώς πουλάς και πόσο πιθανό είναι το σενάριο ένας πελάτης να προσθέσει στο καλάθι του τόσα προϊόντα;
#1258
το site απευθύνεται μόνο σε εμπόρους για χονδρική πώληση με προϊόντα και αξεσουάρ τεχνολογίας.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι σίγουρα στο καλάθι θα βάζουν μεγάλες ποσότητες. Έχεις να προτείνεις καμία λύση?

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.
#1259
Για τόσα πολλά προϊόντα στο καλάθι, το πρόβλημα δεν θα λυθεί αν πας σε μεγαλύτερο hosting account γιατί θα πρέπει να αποκτήσεις κάτι πολύ δυνατό για να δεις αισθητή διαφορά.

Στις ρυθμίσεις μήπως έχεις δηλώσει Ναι στο "Υπολογισμός Προϊόντων Κατηγοριών" (Category Product Count); Αν το έχεις, κάνε το Όχι.

Επίσης δοκίμασε να δημιουργήσεις indexes (πρώτα κάνε αντίγραφο ασφαλείας της βάσης σου). Διάβασε αυτό το άρθρο.
#1263
Αγαπητέ φίλε τα έχω κάνει αυτά και indexes έχω στην βάση, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Φοβάμαι πως και με VPS Server δεν θα λυθεί. Ισως να δοκιμάσω άλλη πλατφόρμα? π.χ. Magento ή κάτι άλλο?

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι, καθώς επειδή το e-shop είναι χονδρική δουλεύει με αυτό τον τρόπο, δηλαδή πολλές ποσότητες μέσα στο καλάθι.
#1276
Καλησπέρα,

Μπορείς να δοκιμάσεις να πας και σε άλλη πλατφόρμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι τελικές επιδόσεις θα είναι ανώτερες. Το Majento είναι πολύ καλή εφαρμογή αλλά απαιτεί και αυτό σημαντικούς πόρους συστήματος.

Η τελική ταχύτητα μίας εφαρμογής - εκτός από την ίδια την αρχιτεκτονική της εφαρμογής - εξαρτάται και από πολλούς άλλους παράγοντες όπως
- Αριθμός κατηγοριών / προϊόντων
- Εγκατεστημένα extensions και πόσο επιβαρύνουν με επιπλέον queries
- Γενική ταχύτητα διακομιστή και διαθέσιμη μνήμη
- Optimizations στην λειτουργία της βάσης δεδομένων και κατάλληλη ανάθεση πόρων
κλπ, κλπ, κλπ

Αν δεν υπάρχει μια απολύτως κατατοπιστική εικόνα του συστήματος και της εφαρμογής σου, μόνο γενικές οδηγίες μπορώ να σου δώσω από εδώ.

Για παράδειγμα σε δικό μου πελάτη με κατάστημα B2B και πολύ βαρύ customization στην ανάθεση εκπτώσεων ανά πελάτη, φορτώνει τα 150 προϊόντα που ανέφερες στο καλάθι και λειτουργεί κανονικά σαν να έχει μόνο ένα προϊόν...

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!