OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1395
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την κοινότητα του Opencart-hellas.
Στήνω ένα opencart e-shop 1.5.6.4 έχοντας ένα e-shop store (όχι multistore) που στην πραγματικότητα είναι πολλαπλά φυσικά καταστήματα σε διάφορες περιοχές που περιέχουν τα ίδια προϊόντα.
Όταν ο πελάτης κάνει checkout θα επιλέγει σε ποιο κατάστημα θέλει παραλαβή . Γι’ αυτό βρήκα το παρακάτω module http://www.opencart.com/index.php?route ... on_id=2958
To πρόβλημα είναι το stock.
Υπάρχει module για το stock σε διαφορετικά καταστήματα ?
Να δείχνει π.χ. διαθέσιμο σε αυτό το κατάστημα.
Να μπορώ να προσθέσω στο product page διαθεσιμότητα ή stock ανά κατάστημα και να αφαιρεί ανάλογα ?
Ευχαριστώ.
#1399
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Δεν γνωρίζω να υπάρχει έτοιμο κάτι τέτοιο. Επίσης, σκέτο τέτοιο module δεν θα έχει νόημα γιατί εφόσον θα πουλάς και από τα φυσικά καταστήματα, το απόθεμα των φυσικών καταστημάτων δεν θα συνάδει με το απόθεμα του online καταστήματος. Τα καταστήματα που έχουν τέτοια online υπηρεσία, αρχικά διασυνδέουν την κεντρική λογιστική εφαρμογή τους (ενδεχομένως και το logistics λογισμικό αν η επιχείρηση διαθέτει ξεχωριστές αποθήκες) με όλα τα υποκαταστήματα ώστε να μπορούν να έχουν εικόνα κεντρικά και τοπικά του αποθέματος και να διευθετούν μεταφορές, επιστροφές, αλλαγές προϊόντων από και προς οποιοδήποτε κατάστημα. Το online κατάστημα συνδέεται με την κεντρική ERP εφαρμογή και έχει ανά πάσα στιγμή εικόνα του αποθέματος ανά κατάστημα. Όπως αντιλαμβάνεσαι επειδή όλες οι εφαρμογές ERP / logistics, κλπ, δεν είναι ανοικτού κώδικα, χρειάζεται κάποια "γέφυρα" που να συνδέει το OpenCart με την εκάστοτε εφαρμογή. Μία τέτοια γέφυρα προϋποθέτει σοβαρή ανάπτυξη και έχει υψηλό κόστος.
#1402
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Και εγώ όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Μία απλή λύση που σκέφτηκα θα μπορούσε να είναι standard ποσότητες στα products (1-2 τεμάχια) και όταν τελειώσουν να λέει διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας (2-3 μέρες).
Βρήκα το παρακάτω πρόσθετο
http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=19021
Μήπως ξέρεις κανένα άλλο σχετικό που να μου κάνει ?
Ευχαριστώ και πάλι.
#1404
Δεν έχω κάτι υπόψη μου. Κατά την δική μου άποψη οποιαδήποτε προσέγγιση εκτός από αυτή που ανέφερα προηγουμένως θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από όσα υποτίθεται θα έλυνε. Αν είσαι developer και προσπαθείς να βρεις μία "εύκολη" λύση γι εσένα, θα σου πρότεινα να μην το κάνεις έτσι γιατί αφενός δεν είναι σοβαρή πρόταση για τον πελάτη σου και αφ' εταίρου αντί να λύσει το πρόβλημα θα το μεγεθύνει. Επίσης δεν θέλεις οι πελάτες του online καταστήματος να βλέπουν ότι κάποιο προϊόν δεν είναι διαθέσιμο ενώ εν τέλει μπορεί και να είναι...

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!