OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

#1486
Μα κατά την εγγραφή ο πελάτης θα πρέπει να δηλώσει "Χώρα" και "Περιφέρεια / Περιοχή".
Αν ο πελάτης δηλώσει ότι διαμένει στη "Θάσο", τη "Σαμοθράκη" ή τη "Σκύρο", θα πρέπει να δηλώσει και τη σωστή περιφέρεια και προφανώς θα γνωρίζει σε ποια περιφέρεια ανήκει.
#1487
Ή εγώ παραλείπω κάτι ή εσύ :)

Τα Geozones της Ελλάδας ειναι οι 13 περιφέρειες που εδωσα στο προηγούμενο post, αν κάποιος βαλει 19% ΦΠΑ στην περιφέρεια της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης τότε στην φόρμα εγγραφής http://prntscr.com/710cgy για εναν πελάτη που διαμένει στην Κομοτηνή , θα πάρει 19% ΦΠΑ , οσο θα πάρει πελάτης της Σαμοθράκης η οποία ειναι στην ιδια περιφέρεια για την οποια εχουμε δωσει 19% ΦΠΑ.
#1492
Νομίζω οτι δεν ειναι καλή λύση να βάφτίσουμε ή να τροποποιήσουμε τις επίσημες διεθνείς ονομασίες περιφερειών της Ελλάδας.

Δυστυχώς νομίζω οτι ακόμη και μια λύση να προσθέσουμε μια ακόμη περιφέρεια με τίτλο Περιοχές με Μειωμένο Φπα πχ. http://prntscr.com/7157yr πάλι ίσως να δημιουργούσε κάποια θέματα .
Και ίσως πολλοί να βρίσκανε την περιφέρεια τους και να την επιλέγανε χωρίς να διαβάσουνε ολη την λίστα !

Νομίζω οτι δεν υπάρχει κομψός τρόπος δυστυχώς !
Αχχ βρε Ελλάδα,παντού προβλήματα!!
Ίσως πρέπει οι Θεσμοί τελικά να εξισώσουνε τον ΦΠΑ σε ολη την Ελλάδα :lol:
#1495
Μήπως είστε ολίγον (όσο πατάει ο ελέφαντας δηλαδή) υπερβολικοί ;
#1496
Δεν θα το λεγα, μιας και ουσιαστικά το πανέμορφο συστημα των Geozones αχρηστευεται στην καλη μας Ελλαδίτσα !
Βέβαια η δήλωση για εξίσωση ΦΠΑ στα νησιά ήταν και με μια δόση humor , μην μας ακούσει κανένας νησιώτης και τα ακούσουμε χα χα χα :D

Καλημερίζω!
#1497
Τα πάντα διορθώνονται με σωστό σχεδιασμό και ρύθμιση της εφαρμογής. Για παράδειγμα, αν χρησιμοποιείς έκδοση 2.x.x. υπάρχει έτοιμη εξελληνισμένη βάση δεδομένων με 17 περιφέρειες που καλύπτουν όλες τις περιοχές μειωμένου ΦΠΑ.
#1499
Δεν αλλάζει κανείς τις περιφέρειες της Ελλάδας. Απλά προστίθενται υποκατηγορίες που αφορούν τις περιοχές μειωμένου ΦΠΑ στις υπάρχουσες περιφέρειες.

Στερεά Ελλάδα - Σκύρος
Θεσσαλία - Βόρειες Σποράδες
Ανατολική Μακεδονία και Θράκη - Θάσος
Ανατολική Μακεδονία και Θράκη - Σαμοθράκη

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!