OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#1675
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα.
Είμαι νέο ενεργό μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα λίγο βοήθεια.
Ήρθε η ώρα της απόφασης για επιλογή e shop
Έχω ένα custom e shop και ήρθε ο καιρός να ανανεωθούμε.
Το δίλημμα είναι opencart VS virtuemart, το δεύτερο είναι πιο φιλικό για μένα λόγο εξοικείωσης με joomla από την άλλη το opencart είναι πρόκληση ως εξειδικευμένο.
Τα έχω εγκαταστήσει και τα 2. (opencart 2.0.1.1) και
έχω κάποιες ερωτήσεις.
Αρχικά με μια πρώτη ματιά δεν εμφανίζεται το βάρος των προϊόντων στην περιγραφή χρειάζεται κάποιο extension ή κάποια ρύθμιση? μπακαλίστικα μάλλον μπορεί και με επιλογή radio - checkbox.

Η επιλογή υπολογισμού κόστους αποστολής στο καλάθι δεν λειτουργεί by default στα Ελληνικά εκεί τι κάνουμε για την ενεργοποίηση.

Και επειδή το e shop είναι με τρόφιμα υπάρχει και μια λίστα συνταγών και κάποια άλλα tips, πως μπορώ να εισάγω σελίδες τύπου blog, να υποθέσω extension ή κάτι μέσω των διατάξεων.

Υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης menu η στοιχείων menu στο υπάρχων

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα εκτιμούσα τις απαντήσεις σας.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#1676
Θεωρητικά το παρακάτω θα σου δουλέψει:

http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=21245
Ίσως χρειαστεί να κάνεις μια μετατροπή αν έχεις αλλάξει template.

Κάποια themes (templates) έχουν ενσωματωμένο blog.
Αν δεν έχει το δικό σου, θα χρειαστεί να αγοράσεις ένα (φθηνά είναι).

Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν οι ειδικοί.
Αν δεν το έχεις με το opencart καλό είναι να απευθυνθείς σε κάποιον που γνωρίζει γιατί θα φας πολύ χρόνο και δεν θα κάνεις σωστά αυτό που θες.
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#1677
σε ευχαριστώ για το extension μια χαρά δούλεψε με μια μικροαλλαγή για τα Ελληνικά γιατί υποστηρίζει Αγγλικά και Τούρκικα.
Το ότι δεν το έχω με το opencart αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το μάθω (άλλωστε αυτήν την έννοια έχουν τα forum), ήδη έχω custom e shop άρα καταλαβαίνεις ότι μπορώ να καταλάβω 2 πράγματα.
Anyway ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1678
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.
Η επιλογή υπολογισμού κόστους αποστολής στο καλάθι δεν λειτουργεί by default στα Ελληνικά εκεί τι κάνουμε για την ενεργοποίηση.
Τι εννοείς δεν λειτουργεί; Ποια μετάφραση χρησιμοποιείς;
Υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης menu η στοιχείων menu στο υπάρχων
Τα περισσότερα templates που σέβονται τον εαυτό τους διαθέτουν κάποιου είδους megamenu που υποστηρίζουν όλες τις επιπλέον δυνατότητες που μπορεί να χρειαστείς, επεξεργασία της στοίχισης και της εμφάνισης των υπομενού με css ή άλλα εργαλεία, εισαγωγή περιεχόμενου html, εμφάνιση video, κλπ. Αν το δικό σου template δεν περιλαμβάνει κάτι τέτοιο, θα βρεις διάφορα στο κατάστημα των extensions.
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#1680
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Μόλις κατέβασα και εγκατέστησα τα Ελληνικά από εδώ
http://www.opencart.com/index.php?route ... art-Hellas
και όλα καλά με τον υπολογισμό.
Template χρησιμοποιώ το default για να κάνω τις πρώτες ρυθμίσεις και τις δοκιμές μου.
Προτείνεις κάποιο site με αξιοπρεπή template γιατί αρκετά που έχω δει είναι λίγο πειραγμένο το css του default και δεν βλέπω το λόγο να τα αγοράσω.
Ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#1681
Ρίξε μία ματιά στο themeforest

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!