OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#1908
Καλησπέρα στην κοινότητα. Προσπαθώντας να καταλάβω πως δουλεύει το stock management του Opencart δοκίμασα το εξής:
Καταχώρησα ενα προϊόν και έβαλα 20 κομμάτια στην καρτέλα δεδομένα, για παράδειγμα μια μπλούζα. Επειδή η ίδια μπλούζα έχει παραλαγές σε χρώμα και μέγεθος μέσα απο τα options καταχώρησα τα εξής στοιχεία:

Μπλούζα με στάμπα Iron Man
  • Χρώμα: Κόκκινο
    Μέγεθος=Small + ποσότητα=3
    Μέγεθος = Medium + ποσότητα=4
    Μέγεθος=Large + ποσότητα=5.
Δηλαδή με τις επιλογές απο τα options έχω σύνολο μπλούζας σε κόκκινο χρώμα: 12

και αντίστοιχα για τον ίδιο κωδικό
  • Χρώμα: Μαύρο
    Small=5,
    Medium=1,
    Large=2.
    Σύνολο μπλούζας σε μαύρο χρώμα: 8
Γενικό σύνολο μπλούζας σε όλα τα χρώματα και τα μεγέθη = 20 τεμάχια

Πως συνδέεται η γενική ποσότητα με την ποσότητα των options? Γίνεται όταν κάποιος για παράδειγμα αγοράσει εναν απο τους συνδυασμούς απο τα options (π.χ. Μπλούζα μάυρη small) να την αφαιρεί απο το σύνολο του αποθέματος; Ή η ποσότητα του tab Δεδομένα δεν συνδέεται με την ποσότητα των options?

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί. Εαν δεν σας μπέρδεψα κι εσάς πείτε μου τι προτείνετε για την διαχείριση του stock σε αυτή την λογική. Ευχαριστώ.
#1938
To δοκίμασα και συμβαίνει το εξής:
Αφαιρεί απόθεμα και απο τα 2 σημεία. Δηλαδή και απο την σελίδα δεδομένα και απο την σελίδα των options. Οπότε καταλαβαίνω οτι εαν έχουμε π.χ. 20 mixed προιόντα, τα χωρίσουμε σωστά μέσα απο τα options και βάλουμε σε όλα επιλογή "Αφαίρεση αποθέματος" τότε το σύστημα πολύ σωστά αφαιρεί απο το συνολικό απόθεμα και απο τo απόθεμα των αντίστοιχων options.
Αυτό που ΔΕΝ κάνει είναι να απενεργοποιεί την αγορά προιόντων που δεν έχουν απόθεμα βάσει των επιλεγμένων παραμέτρων (π.χ. κόκκινο, small). Αυτό όμως μπορεί να γίνει με κάποιο mod σαν αυτό http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=23143
#1940
Αυτό που ΔΕΝ κάνει είναι να απενεργοποιεί την αγορά προιόντων που δεν έχουν απόθεμα βάσει των επιλεγμένων παραμέτρων (π.χ. κόκκινο, small).
Το κάνει δε χρειάζεται mod.
Θα πας ΣΥΣΤΗΜΑ->ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Στην επεξεργασία καταστήματος ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
Βάλε τις ρυθμίσεις όπως την εικόνα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#1941
Αυτό το mod κάνει άλλη δουλειά.
The module allows to create sets of related product options. This functionality can be useful for sales of products, having interlinked (related) options, such as size and color for clothes.
Δημιουργεί ομάδες επιλογών. Πολύ καλό θα έλεγα.
Αν θα το συμπεριλάβεις στο setup είναι δικό σου θέμα. Όχι όμως απαραίτητο γι`αυτό που ψάχνεις.
#1967
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αγαπητέ aegean-oc.
Αυτό που θέλω να κάνω ακριβώς είναι να μην αφήνω κάποιον να αγοράσει κάποιον συνδυασμό που δεν υπάρχει σε απόθεμα και αυτό να γίνεται κατευθείαν απο τη σελίδα του προιόντος. Το θεωρώ δύσχρηστο όταν κάποιος επιλέγει κάποιο προιόν και χρειάζεται να μεταβεί στην σελίδα του καλαθιού για να δει οτι δεν είναι διαθέσιμο για αγορά με το γνωστό error πάνω απο το καλάθι αγορών.
Με το module που βρήκα νομίζω οτι θα μπορέσω να δημιουργήσω συνδυασμούς προιόντων και όταν κάποιος επιλέγει τον έναν απο τους συνδυασμούς να μην τον αφήνει να επιλέξει κάποιον άλλο αν δεν είναι διαθέσιμο το προιόν με αυτά τα options (όλα αυτά κατευθείαν μέσα απο την σελίδα προιόντος).
Ιδανικά, θα ήθελα να βγάζει και το απόθεμα για τον κάθε έναν συνδυασμό στο πεδίο "Διαθεσιμότητα".
Θα το ενσωματώσω και θα ποστάρω τα αποτελέσματα.
Ευχαριστώώώώ
(P.S. Τι ζέστη είναι αυτή ωχ αμάν;;;)
#1970
Κατ' αρχήν αν έκανες καλό test θα έβλεπες ότι όταν μηδενιστούν οι επιλογές εξαφανίζονται μια-μια.
Αυτό που θέλω να κάνω ακριβώς είναι να μην αφήνω κάποιον να αγοράσει κάποιον συνδυασμό που δεν υπάρχει σε απόθεμα και αυτό να γίνεται κατευθείαν απο τη σελίδα του προιόντος.Το θεωρώ δύσχρηστο όταν κάποιος επιλέγει κάποιο προιόν και χρειάζεται να μεταβεί στην σελίδα του καλαθιού για να δει οτι δεν είναι διαθέσιμο για αγορά με το γνωστό error πάνω απο το καλάθι αγορών.
Εφ' όσον λοιπόν είναι υποχρεωτικές οι επιλογές (χρώματα) και εφ' όσον λείπουν πως θα επιλέξεις κάτι για να προστεθεί στο καλάθι?
Ιδανικά, θα ήθελα να βγάζει και το απόθεμα για τον κάθε έναν συνδυασμό στο πεδίο "Διαθεσιμότητα".
Το σύνολο της διαθεσιμότητας που φαίνεται ισούται με το σύνολο των επιλογών. Δεν είναι το ίδιο?
Κατά τη γνώμη μου ένα απλό mod που να βγάζει "εξαντλημένο" πάνω στο κουμπί είναι το καλύτερο.
Με το module που βρήκα νομίζω ότι θα μπορέσω να δημιουργήσω συνδυασμούς προιόντων και όταν κάποιος επιλέγει τον έναν από τους συνδυασμούς να μην τον αφήνει να επιλέξει κάποιον άλλο αν δεν είναι διαθέσιμο το προϊόν με αυτά τα options (όλα αυτά κατευθείαν μέσα από την σελίδα προϊόντος).
Σου είχα πει ότι αν θα το συμπεριλάβεις στο setup είναι δικό σου θέμα.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!