OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2094
Καλησπέρα στην ομάδα του opencart hellas.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα προϊόντα μου.
Τα προϊόντα φορτώνονται από xml το οποίο δεν περιέχει το ΦΠΑ (23%).

Ψάχνω αρκετές ώρες την διαδικασία εφαρμογής 23% ΦΠΑ σε όλα τα προϊόντα έτσι ώστε να φαίνονται σωστά στους επισκέπτες του e-shop μου.

Μπορεί κάποιος να μου αναρτήσει την διαδικασία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
#2095
Καλησπέρα μπορείς να ακολουθήσεις της οδηγίες αυτού του άρθρου παραλείποντας ότι επιπλέον ομάδες πελατών, γεωγραφικές ζώνες, φορολογικούς συντελεστές δεν χρειάζεσαι.
#2096
Έχω ακολουθήσει τον οδηγό βήμα βήμα και πάλι δεν φαίνεται η τιμή να αυξάνεται.

Τα βήματα που έχω κάνει είναι.

1. Μετονομασία του Default ομάδα πελατών σε Απόδειξη Λιανικής
2. Δημιουργία Geo Zone με όνομα Απόδειξη Λιανικής.
3. Δημιουργία φορολογικού συντελεστή ΦΠΑ 23% για αποδείξεις με Tax Rate 23, Type : Percentage, Customer Group : Απόδειξη Λιανικής, Geo Zone : Απόδειξη Λιανικής
4. Επεξεργασία της Φορολογικής Κλάσης "Taxable Goods" με αφαίρεση όλων των Tax Rate και προσθήκη μόνο του Tax Rate : Απόδειξη Λιανικής με Based On : Payment Address, Priority : 1
5. Στις Ρυθμίσεις -> Επιλογές -> Customer Group : Απόδειξη Λιανικής.

Έχω κάνει κάπου λάθος; Ευχαριστώ!
#2097
Επειδή δεν περιγράφεις όσα χρειάζομαι για να δω αν το έχεις κάνει σωστά κάνε τα ως εξής:

- Στις ρυθμίσεις -> "Τοπική προσαρμογή" δήλωσε μία Ελληνική διεύθυνση.
- Στις ρυθμίσεις -> "Επιλογές" -> "Εμφάνιση Τιμών με Φόρο" δήλωσε "Ναι", στα "Χρήση Διεύθυνσης Φορολόγησης Καταστήματος" και "Χρήση Διεύθυνσης Φορολόγησης Πελάτη", δήλωσε "Διεύθυνση Αποστολής".
- Φτιάξε μία γεωγραφική ζώνη πχ "Ελλάδα" ή ότι άλλο θες και ανάθεσε της την Ελλάδα με επιλογή "Όλες οι ζώνες".
- Φτιάξε ένα φορολογικό συντελεστή με ποσοστό 23% και ανάθεσε τον σε όλες τις ομάδες πελατών και στην Γεωγραφική ζώνη "Ελλάδα".
- Φτιάξε μία φορολογική κλάση "Taxable Goods" και ανάθεσε της τον φορολογικό συντελεστή 23% που έφτιαξες πριν βασιζόμενος στη "Διεύθυνση Αποστολής".
- Ανάθεσε την φορολογική κλάση σε όλα τα προϊόντα.
- Οι εγγεγραμμένοι πελάτες πρέπει να έχουν δηλωμένη Ελληνική διεύθυνση.

Υπόψη, αυτά είναι τα βασικά για να ξεκινήσεις, μετά ίσως χρειαστεί να κάνει ρυθμίσει διάφορες παραμέτρους, όπως να βασίζονται οι φόροι στη Διεύθυνση Αποστολής ή Πληρωμής, να φτιάξεις επιπλέον Γεωγραφικές Ζώνες, φορολογικούς συντελεστές ή και κλάσεις - αν έχεις προϊόντα που υπάγονται σε άλλη κλίμακα ΦΠΑ- , Ομάδες πελατών χονδρικής / λιανικής και να τους αναθέσεις διαφορετικούς συντελεστές ανά γεωγραφική ζώνη κλπ, κλπ. το άρθρο τα εξηγεί όλα αυτά.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!