OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Από konstantinos2015
#2482
Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε. Είμαι νέος στο Opencart και προτίμησα να στήσω την εφαρμογή χωρίς κάποιο template για να είναι πιο lite. Έχω την έκδοση 2.0.3.1 και έστησα και την Ελληνική μετάφραση και το vqmod.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι σε κάθε συσκευή (φορητός, tablet, smartphone) θα ήθελα να εμφανίζεται στις αντίστοιχες αναλύσεις (responsive design) πράγμα που δεν γίνεται αυτή τη στιγμή;
Πως μου προτείνετε να λύσω αυτό το πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#2488
Είναι responsive το template και στην σελίδα σου. Το κεντρικό μενού βλέπω έχει κάποιο θέμα αλλά φαντάζομαι θα το φτιάξεις. ;)
Από konstantinos2015
#2489
Στο tablet λειτουργεί καλά.
Σε κινητό με android και οθόνη κάτω των 5 ιντσών δεν λειτουργεί καλά. Εμφανίζει μεγάλα τα προϊόντα και είναι δύσχρηστο.
Θα περίμενα να εμφανίζει μικρογραφία της σελίδας και να μπορεί ο χρήστης με τα δάκτυλα να κάνει ζουμ σε όποιο σημείο θέλει.
Έτσι λειτουργεί η σελίδα www.justinbeauty.com που θέλουμε να αντικαταστήσουμε.
Μου φαίνεται πρακτικό να εμφανίζεται έτσι.
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#2490
Κωνσταντίνε καλησπέρα.

Μιας και κατέχω τέτοιο κινητό μπορώ να σε πληροφορήσω πως εμφανίζεται όπως θα έπρεπε να εμφανίζεται.

Γενικά το Responsive template είναι ο σχεδιασμός της σελίδας που μπορεί να παρέχει την βέλτιστη μορφή εμφάνισης, ανάγνωσης και γενικά πλοήγησης στην ιστοσελίδα με το ελάχιστο πιθανό zoom in.

Πιθανόν να μπορούσες να τροποποιήσεις το template ώστε να σου εμφανίζει μικρότερα τα προϊόντα σου στην αρχική, και γενικά στις κατηγορίες. Να έχει δηλαδή 2 στήλες προϊόντων δες πχ το amazon ;) .
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#2491
konstantinos2015 έγραψε:Στο tablet λειτουργεί καλά.
Σε κινητό με android και οθόνη κάτω των 5 ιντσών δεν λειτουργεί καλά. Εμφανίζει μεγάλα τα προϊόντα και είναι δύσχρηστο.
Θα περίμενα να εμφανίζει μικρογραφία της σελίδας και να μπορεί ο χρήστης με τα δάκτυλα να κάνει ζουμ σε όποιο σημείο θέλει.
Έτσι λειτουργεί η σελίδα http://www.justinbeauty.com που θέλουμε να αντικαταστήσουμε.
Μου φαίνεται πρακτικό να εμφανίζεται έτσι.
Προσωπικά το θεωρώ δύσχρηστο να κάνει Zoom ο χρήστης.
Εν έτη 2015 βλέπω ιστότοπους που για να διαβάζεις κάτι, σου φεύγουν τα μάτια, ή το κείμενο δεν γίνεται warp στο zoom με αποτέλεσμα να κάνεις δεξιά αριστερά για να το διαβάσεις όλο.
Από konstantinos2015
#2492
Μου φαίνεται δύσχρηστο να κρατήσω αυτή τη μορφή στην αρχική σελίδα αλλά και στις υπόλοιπες. Δέχομαι αυτό που λέει ο d-w.gr να μην έχει zoom αλλά έτσι όπως εμφανίζεται παρουσιάζεται το παρακάτω πρόβλημα :
Για παράδειγμα στο προϊόν http://artcreators.gr/JIB/Pusher%20Spoon εμφανίζεται πρώτα η εικόνα του προϊόντος, μετά η αναλυτικές λεπτομέρειες του προϊόντος και μετά η βασική περιγραφή και η τιμή. Σίγουρα ο αγοραστής περιμένει να δει τη βασική περιγραφή του προϊόντος και την τιμή πριν την εικόνα ή μετά και όχι στο τέλος της σελίδας.
Ίσως να δοκιμάσω αυτό που συμβουλεύει ο φίλος gxHL να εμφανίζονται 2 στήλες προϊόντων ή σε κινητά με μικρές οθόνες να εμφανίζονται οι πληροφορίες λίγο μικρότερες για να εμφανίζεται η βασική περιγραφή και η τιμή δίπλα στην εικόνα του προϊόντος. Ξέρετε πως μπορώ να το κάνω;
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#2505
Δοκίμασε για αρχή να μικρύνεις τις εικόνες από την τις ρυθμίσεις του καταστήματος και των modules.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!