OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
Από piperakis
#218
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον πελάτη χονδρικής, όταν κάποιος κάνει εγγραφή θα ήθελα να μπορεί να βάλει και Δ.Ο.Υ μέχρι στιγμής το πεδίο αυτό το έχω μαζί με το Φ.Π.Α δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος ώστε να μπει ξεχωριστά.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#220
Όχι, σε αυτό το στάδιο. Σε επόμενες εκδόσεις του opencart θα υπάρχει δυνατότητα custom πεδίων.
Αν ενδιαφέρεσαι στην δική μου γλώσσα παρέχεται αυτόματο script που μεγαλώνει τη χωρητικότητα του πεδίου ΑΦΜ στη βάση για να χωράει και ΑΦΜ και ΔΟΥ. Αν δεν σε ενδιαφέρει η γλώσσα μπορώ να σου πω την εντολή να το κάνεις μόνος σου.
Από piperakis
#227
Είναι δύσκολο στην παραμετροποίηση ; δώσε μου το θα προσπαθήσω να το κάνω,

σε ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#228
Πρώτα κάνεις backup τη βάση. Μετά από phpMyadmin, επιλέγεις τη βάση του opencart και επάνω πατάς το κουμπί SQL, κάνεις επικόληση το ακόλουθο και πατάς GO. (Αν έχεις αλλάξει prefix στη βάση σου αντικαθιστάς το oc_ με το prefix που δήλωσες).
Κώδικας: Επιλογή όλων
ALTER TABLE oc_address CHANGE tax_id tax_id VARCHAR(64) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci NOT NULL
Υπόψη: Αν στο μέλλον αναβαθμίσεις το Opencart σου θα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές για να μην χαθεί η τροποποίηση.
#262
Να κάνω γνωστό ότι στο MijoShop, στο πεδίο "Α.Φ.Μ. / Δ.Ο.Υ." χωράει και τον Α.Φ.Μ. και τη Δ.Ο.Υ..
Μία διευκρίνηση. Όταν αναφερόμουν στη χωρητικότητα προηγουμένως εννοούσα αν γίνεται ή όχι truncate στη βάση δεδομένων ότι κείμενο ξεπερνάει τους 32 χαρακτήρες. Δεν αναφερόμουν στο πεδίο της φόρμας εγγραφής. Αν θες έλεγξε το με μία καταχώρηση πάνω από 32 χαρακτήρες.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!