OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2635
Καλησπέρα,
θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το πως θα μπορούσα να δώσω την δυνατότητα στον πελάτη να επιλέξει την γεωγραφική επιλογή στην οποία βρίσκεται. Δηλαδή, όταν κάποιος επισκεφθεί την ιστοσελίδα του καταστήματος που δημιουργώ να του εμφανίζεται ένα pop-up στο οποίο θα επιλέγει την γεωγραφική ζώνη στην οποία βρίσκεται.

Έχω 2 γεωγραφικές ζώνες:
- EU VAT Zone
- Non-EU VAT Zone

Αν επιλέξει την πρώτη θα του εμφανίσει τις τιμές με ΦΠΑ αλλιώς θα του εμφανίσει τις τιμές χωρίς ΦΠΑ.
Για τους εγγραγραμμένους χρήστες υπάρχει αυτή η δυνατότητα και δουλεύει ήδη. Όπως επίσης εμφανίζεται σωστά το VAT ανάλογα με την διεύθυνση της αποστολής. Αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει μια ιδέα για το πως να προχωρήσω ή αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιο παρόμοιο plugin θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ,
Κωνσταντίνος
#2639
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Υπάρχει λύση που συνδυάζει GeoIP μαζί με χειροκίνητη επιλογή. Ρίξε μία ματιά σε αυτό. Θα χρειαστεί να περάσεις τις ανάλογες χώρες στις δύο γεωγραφικές ζώνες που έχεις φτιάξει και όταν ο πελάτης θα διαλέγει χώρα θα αλλάζει και γεωγραφική ζώνη.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!