OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2799
Καλησπέρα

Εχω ξεκινήσει ένα σιτε με OC 2.1.0.1 εχω εγκαταστησει επισης και ένα αλλο θέμα
Εχω δηλώσει το mail κατα την εγκατασταση το οποιο και το βλεπω στις ρυθμισεις
Ξεκινησα να κανω δοκιμη μια παραγγελία και ενημερωση της και δυστηχω δεν ελαβα κανενα μηνυμα ουτε σαν πελατης αλλα ουτε και σαν admin
Πηγα στις ρυθμισεις του mail και αλλαξα απο Mail se SMTP όπως διαβασα σε κάοιοες άλλες ερωτησεις φίλων του site Και όχι μονο
εβαλα τις εξης ρυθμισεις
Smtp Host mail.mydomain.gr
Smtp User [email protected]
Smtp pass mypassword
smtp port 25
Smtp time 5

με αυτες τισ ρυθμισεις ο πελατης παιρνει κανονικα email αλλα δεν παιρνει ο admin
αλλαξα την πορτα αλλα τιποτα δεν δουλευει (οχι οτι ηξερα τι εκανα καπου το διαβασα)
Ξερει κανεις τι λαθος υπαρχει γιατι θα σκάσω.

Ευχαριστω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpolfo την 16 Ιαν 2016, 10:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Από mpolfo
#2803
Αλλαξα το Smtp host se localhost Και ο admin λαμβανει email οταν υπαρχει μια νεα παραγγελί
το πρόβλημα όμως παραμένει οταν γίνετε ενημερωση της κατάστασης της πατραγγελίας, οπου εκει ι πελατης λαμβάννει email οχι ομως ο admin
αν έχει κάποιος καμμιά ιδέα?

Ευχαριστω

ΥΓ Συνεχίζω το ψάξιμο και άν εχω κατι νέο θα ενημερώσω
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#2808
Καλησπέρα,

κάτι τέτοια προβλήματα είναι πολύ δύσκολο να λυθούν και να δωθούν λύσεις από το forum γιατί χρειάζεται να αναφέρεις κάποιο error στο log file και να κοιτάξει κάποιος από πρώτο χέρι το τι γίνεται...Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες. Επίσης τον τελευταίο καιρό ειδικά με gmail αλλά και hotmail έχω διαβάσει πολλα προβλήματα που τα email δεν πηγαινουν ποτέ. Άλλες πάλι υπηρεσίες δωρεάν email τα πηγαίνουν στα spam. Επίσης καλό θα είναι να στείλεις ένα email στον εαυτό σου από το ίδιο email που έχεις δηλώσει για να δεις αν έρχεται. Αν δεν έρχεται και σου επιστρέφει πίσω θα πρέπει να δεις το failure notice για ποιον λόγο σου επιστρέφει πάντα όταν ένα email επιστρέφει πίσω γράφει τον λόγο που δεν πήγε...παράδειγμα δεν βρήκε τον αποστολέα ή ο αποστολέας δεν χρησ. πρωτόκολλο επικοινωνίας τάδε...κτλπ. Στις ρυθμίσεις του E-mail δεν χρειάζεται να τροποποιήσεις τίποτα...το αφήνεις όπως έχει...
Screen Shot 2016-01-15 at 23.32.19.png
ίσως φταίει κάτι από τον server...όπως βλέπεις οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί...για αυτό και είναι δύσκολο να εντοπιστεί τι γίνεται...μπορείς όμως να το ψάξεις παραπάνω και αν καταλήξεις κάπου να υπάρχει και η κατάλληλη βοήθεις....
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Από mpolfo
#2811
Καλημέρα

Βροχερή μέρα σημερα αλλα καλη γιατι διορθωθηκε το πρόβλημα Μόνο του
όταν ήταν σε Mail protocol δεν έστελνε τίποτα και η εταιρεία host μου προτεινε να το γυρισω σε smtp με αυτες τις ρυθμίσεις .Στα errors δεν εβγαζε τιποτα (το λιγο που ξερω να δω) αλλα και τα παιδια απο τον Hosting το ίδιο μου είπαν οπως επισης οτι δεν εβλεπαν να στέλνει κάποιο email
Σήμερα λοιπον δοκίμασα και ξαναγύρισα οπως μου έδειξες και στην φωτογραφια σε Mail
Δυστυχώς δεν έστειλε τίποτα. Οπότε το ξαναγυρίζω σε Smtp με τις ίδιε ςρυθμίσεις και εγενετο φως.
Δεν ξέρω πως αλλα τώρα όλα είναι ενταξει. Πραγματικα δεν έκανα τίποτα, εκτος αν εκαναν τίποτα στον server.
Παντως όπως και να έχει δουλευει.
και τώρα συνεχίζουμε το στήσιμο

Σας Ευχαριστω
#2812
Το καλό είναι οτι δουλεύει....πιθανόν και κάτι να άλλαξαν (δεν πιστεύω στα μαγικά). Αν έχεις την καλοσύνη κάνε μια επεξεργασία τον τίτλο του θέματος και γράψε το [ΛΥΘΗΚΕ].
#2875
Οντως δεν 'γινονται μαγικα
απλα κοιτωντας το errors ειδα οτι ο server δεν εστελνε το mail
οποτε κατι αλλαξαν οσο και αν δεν θαλουν να το πουν
Τελος καλο όλα καλα

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!