OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από Null
#1657
Υπάρχει κάποιος που να έχει βάλει το καταστημά του στο Skroutz και να μπορεί να με βοηθήσει καθώς παιδεύομαι καιρό τώρα χωρίς να βγάλω άκρη; Είμαι στο κομμάτι που πρέπει να προσαρμόσεις τον κώδικα που σου δίνει το Skroutz.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#1658
Το δημιουργείς μόνος σου το script ή έχεις κάποιο extension και προσπαθείς να το προσαρμόσεις στις ανάγκες σου - skroutz. Υπάρχουν 2-3 extension που είναι έτοιμα και λειτουργούν μια χαρά χωρίς να χρειαστείς κάτι περισσότερο και σε πάρα πολύ καλή τιμή. Τι ακριβώς χρειάζεσε?
Από Null
#1659
Το extension για το XML το χω και δουλεύει άψογα. Παρόλα αύτα όταν ξεκινάει η διαδικασία ένταξης σου στέλνουν ένα JS το οποίο πρέπει να τρέχει σε όλες τις σελίδες, πχ στο header. Η μορφή του είναι αυτή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
<script>
  (function(a,b,c,d,e,f,g){a[e]= a[e] || function(){
    (a[e].q = a[e].q || []).push(arguments);};f=b.createElement(c);f.async=true;
    f.src=d;g=b.getElementsByTagName(c)[0];g.parentNode.insertBefore(f,g);
  })(window,document,'script','https://analytics.skroutz.gr/analytics.min.js','sa');

  sa('session', 'connect', 'SA-XXXX-YYYY');  // Connect your Account.
</script>
Μετέπειτα στην ολοκλήρωση της αγοράς ο χρήστης πάει στο success.php όπου εκεί στέλνεις ένα είδος report στο Skroutz. Επειδή αν αναρτήσω τον κώδικα εδώ είναι περιττό, όποιος ρίξει μια ματιά στο παρακάτω link θα καταλάβει: http://developer.skroutz.gr/analytics/
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#1660
Αν και δεν είμαι dev, (τουλάχιστον σε opencart) θυμάμαι πως με ρώτησε ένας πελάτης τι να κάνει και απλά βάλαμε το script αυτό στην τελευταία σελίδα του checkout.

Αν έχεις το default checkout λογικά είναι εύκολο.
Αν έχεις quick checkout πιθανόν να πρέπει να μιλήσεις με τον developer που το έχει αναπτύξει.

Χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να βάλεις το script στο /catalog/controller/checkout/success.php
Αν βρω χρόνο αύριο θα το κοιτάξω.

Οι αρμόδιοι θα σου απαντήσουν αν έχω κάνει λάθος :)
Από Null
#1661
Το JS που παρέθεσα πριν είναι σε όλες τις σελίδες στο header. Στο success.php έχω αυτό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
/**
 * Builds an Analytics Ecommerce addOrder action.
 *
 * @param array $order The completed order to report.
 * @return string The JavaScript representation of an Analytics Ecommerce addOrder action.
 */
function addOrderAction(&$order, &$taxes) {
  $order_data = json_encode(array(
	'order_id'	=> $order['order_id'],
	'revenue' => $order['total'],
	'tax' => $taxes));
  return "sa('ecommerce', 'addOrder', '{$order_data}');";
}

/**
 * Builds an Analytics Ecommerce addItem action.
 *
 * @param array $order The completed order to report.
 * @param array $item The purchesed product to report, part of this order.
 * @return string The JavaScript representation of an Analytics Ecommerce addItem action.
 */
function addItemAction(&$order, &$item) {
  $item_data = json_encode(array(
    'order_id'    => $order['order_id'],
    'product_id'  => $item['product_id'],
    'price'       => strval($item['price']),
    'quantity'    => strval($item['quantity'])
  ));

  return "sa('ecommerce', 'addItem', '{$item_data}');";
}
Μου λείπει το tax και τα μεταφορικά.

Πριν από αυτό έχω φυτέψει το παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
			/*Data for Analytics: START*/
			$this->load->model('checkout/order');
			$this->data['orderDetails'] = $this->model_checkout_order->getOrder($this->session->data['order_id']);
				 foreach ($this->cart->getProducts() as $product) {
					  $this->data['orderProducts'][] = $product;
				 }
			$this->data['orderTaxes'] = $this->cart->getTaxes();
			/*Data for Analytics: END*/
Στο link που έχω παραθέσει, το παράδειγμα που έχουν θαρρώ είναι πολύ γενικό και μένα οι γνώσεις μου λιγοστές, παρόλα αυτά θαρρώ πως δεν είναι κάτι τρελό, απλά εγώ δεν!

Ωστόσο, οι τιμές που παίζουν πάνω είναι με ΦΠΑ και έχω καταργήσει να κάνει τον υπολογισμό το OC.
Δε ξέρω αν είναι καλύτερα τελικά να βάλω τις τιμες χωρίς ΦΠΑ και να πω στο OC να τις εμφανίζει με ΦΠΑ.

ΥΓ1: Δε ξέρω αν το delivery_method.php έχει ζουμί που θα μπορούσε να βοηθήσει.
ΥΓ2: Κάπου εδώ το χάνω: http://developer.skroutz.gr/analytics/examples/

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!