OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από pavlos11
#3214
Καλησπέρα σας,

Έχω το εξής πρόβλημα με το ΦΠΑ:
Τα προϊόντα τα έχω ορίσει Taxable. Παρόλα αυτά, όταν ένα προϊόν με μία τιμή μαζί με το φπα π.χ. 10 ευρώ
εμφανίζεται στην σελίδα, μπροστά από την τιμή μπαίνει η φράση "χωρίς ΦΠΑ 10.00 ευρώ".
Παρακαλώ πολύ τι μου διαφεύγει?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#3215
Καλησπέρα ρίξε μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=8&t=544&p=2958#p2958
Από pavlos11
#3217
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια.
Ωστόσο έχω μπερδευτεί αρκετά διότι όπως φαίνεται στην photo που στέλνω, κάτω από την τιμή που περιέχει και το ΦΠΑ, εμφανίζεται το χωρίς φπα 8 ευρώ, που δεν ειναι σωστό.
Επίσης στο link που μου έστειλες, έχει στα tax rates, πελάτες λιανικής και πελάτες χονδρικής, ενώ στο δικό μου admin έχω μόνο πελάτες default. Επί του παρόντος δεν θέλω πελάτες χονδρικής θέλω μόνο λιανικής με ενσωματομένο το ΦΠΑ τιμή
Έχω την έκδοση 2.1.0.1
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#3218
Είναι αρκετά απλά :)
Στο opencart δηλώνεις τιμές χωρίς ΦΠΑ δλδ αν θέλεις να βγάλεις τελική τιμή 8 θα πρέπει να κάνεις την πράξη (8/1.23)
Αν ψάχνεις να βάζεις απευθείας την τελική τιμή και να υπολογίζει αυτόματα την τιμή χωρίς ΦΠΑ δες εδώ viewtopic.php?f=7&t=285

Τώρα.. το λινκ που σου έστειλα δεν αφορά Πελάτες λιανικής και Χονδρικής για να καταλάβεις, ότι αν δημιουργήσεις νέο γκρουπ ομάδας πελατών θα πρέπει να την ορίσεις ότι παίρνει η συγκεκριμένη ομάδα ΦΠΑ όπως δείχνω στο ποστ.

Εδώ ίσως να μπερδευτείς λίγο αλλά ουσιαστικά δες να είναι σωστά τα Tax Classes και Tax Rates

Από την στιγμή που είσαι με το default group αν δημιούργησες νέο ΦΠΑ (Tax Rates) θα πρέπει να του ορίσεις ποιες περιοχές περιλαμβάνει, στην περίπτωση μας Ελλάδα.

Όπως επίσης στο Tax Classes να προσθέσεις το παραπάνω Tax Rate.
Από pavlos11
#3219
Καλημέρα,

Το έφτειαξα, είναι ΟΚ τώρα, ευχαριστώ,
μπορείς να το μαρκάρεις σαν λυμένο.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!