OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#3087
Καλησπέρα... έχω το εξής θέμα, σχετικά εύκολο για τους περισσότερους εδώ αλλά εγώ δεν μπορώ να το βρω.

Έχω βάλει δωρεάν αποστολή ανεξαρτήτως ποσού για όλη την Ελλάδα αλλά στο εξωτερικό θέλω να εμφανίζεται χρέωση στο καλάθι 8.00€. Στις Επεκτάσεις/Αποστολές/Δωρεάν Αποστολή έχω βάλει "Γεωγραφική Ζώνη" Ελλάδα με αποτέλεσμα όπως είναι λογικό στο καλάθι όταν κάποιος πάει να κάνει αγορά από το εξωτερικό του εμφανίζεται «Ειδοποίηση: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι τρόποι αποστολής. Επικοινωνήστε μαζί μας για βοήθεια!» αν βάλω στο ίδιο πεδίο "international" η χρέωση και στο εξωτερικό είναι δωρεάν πράγμα που δεν το θέλω. Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει να κάνω αυτές τις ρυθμίσεις...

Ευχαριστώ! :D
#3096
Καλησπέρα,
Αν χρησιμοποιείς την αποστολή βάσει βάρους Θα χρειαστεί να φτιάξεις μία γεωγραφική ζώνη για κάθε ζώνη που θα χρεώνονται έξοδα αποστολής και να αναθέσεις χρεώσεις σε κάθε ζώνη. Έτσι οι πελάτες ανεξαρτήτως γεωγραφικής ζώνης θα βλέπουν πάντα την μέθοδο αποστολής με χρέωση.

Αν χρησιμοποιείς αποστολή σταθερής χρέωσης απλά επίλεξε "Όλες οι ζώνες" και θα εμφανίζεται σε όλες τις ζώνες που έχουν δημιουργηθεί,.

Για τη μέθοδο δωρεάν αποστολής θα φτιάξεις μία γεωγραφική ζώνη μόνο για την Ελλάδα και θα την αναθέσεις εκεί. Όταν κάποιος είναι από Ελλάδα θα βλέπει τη δωρεάν αποστολή όταν τη δικαιούται και την αποστολή με χρέωση και θα διαλέγει εννοείται την δωρεάν. Όταν δεν τη δικαιούται θα βλέπει μόνο την κανονική χρέωση αποστολής.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!