OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Υποστήριξη εμπορικών και δωρεάν επεκτάσεων & θεμάτων (Themes / Templates)
Από geospath
#3384
Εχω εγκαταστήσει το παραπάνω extension(ver 1.1.0) σε opencart 1.5.5.1. Δουλέυει πολύ καλά, εκτός από το model field στο παραγόμενο xlsx αρχείο:

Ενω ο κωδικός κάποιου προϊόντος στο admin είναι πχ "01.300" , στο exported XLSX αρχείο το ίδιο κελί μετατρέπεται σε "1.3" (αφαιρούνται δλδ τα μηδενικά). Το ίδιο γίνεται αν ανοίξω το αρχείο με MS Excel ή Open-Office / Libre Office

Πως μπορώ να το λύσω;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#3394
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Δεν έχει επιλογή για το κάθε πεδίο να ορίσεις αν θα είναι κείμενο ή αριθμός ή ότι άλλο;
Αν δεν έχει τέτοια επιλογή θα πρέπει να μιλήσεις με τον developer.
Από geospath
#3396
d-w.gr έγραψε:Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Δεν έχει επιλογή για το κάθε πεδίο να ορίσεις αν θα είναι κείμενο ή αριθμός ή ότι άλλο;
Αν δεν έχει τέτοια επιλογή θα πρέπει να μιλήσεις με τον developer.
Το module αυτό καθ'αυτό , δεν έχει τέτοια επιλογή.
Ουτε μπορώ να αλλάξω το format (numbers -> text) εκ των υστέρων στο MS Excel ή στο OpenOffice / LibreOffice.

O developer επιμένει οτι φταίει το MS Excel και οτι δεν κάνω σωστά τη διαδικασία, παρ'όλο που του έχω στείλει screenshot που αποδεικνύει το αντίθετο... :lol:
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#3398
Τι έκδοση EXCEL έχεις ;
Στο ρωτάω γιατί σε μία περίπτωση με EXCEL Starter είχα θέμα στα παραγόμενα αρχεία από ένα ERP.

Όπως καταλαβαίνεις αυτό το extension είναι δωρεάν, οπότε δεν μπορείς να έχεις πολλές απαιτήσεις.
Αν δεν βγάλεις άκρη, δες την περίπτωση να αγοράσεις ένα extension.
Από geospath
#3399
d-w.gr έγραψε:Τι έκδοση EXCEL έχεις ;
Στο ρωτάω γιατί σε μία περίπτωση με EXCEL Starter είχα θέμα στα παραγόμενα αρχεία από ένα ERP.

Όπως καταλαβαίνεις αυτό το extension είναι δωρεάν, οπότε δεν μπορείς να έχεις πολλές απαιτήσεις.
Αν δεν βγάλεις άκρη, δες την περίπτωση να αγοράσεις ένα extension.
Δεν παίζει ρόλο η εκδόση, έχω δοκιμάσει αρκετές. :lol:

Το πρόβλημα έχει λυθεί έστω και λιγάκι πρόχειρα:
Εγκατέστησα την updated έκδοση του module στην οποία εξάγονται τα κελιά σαν κείμενο αλλά δε με βολεύει το import, και κάνω το import με την προηγούμενη έκδοση του Module αφού αντιγράψω τη στήλη με το model name.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!