OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
Άβαταρ μέλους
Από nikmour
#3401
Καλησπέρα σας,

Σε ένα e-shop που έχω φτιάξει, θέλω να μετονομάσω το "Χρέωση Μικρής Παραγγελίας" από τα Σύνολα Παραγγελίας σε "Έξοδα Μεταφοράς", καθότι του έχω ορίσει πως για Σύνολο Παραγγελίας πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό θα προσθέτει ένα Χ ποσό ως μεταφορικά έξοδα. Από που μπορώ να το μετονομάσω ώστε στο checkout να φαίνεται ως "Έξοδα Μεταφοράς" ? Ποιό αρχείο θα πρέπει να διορθώσω ?

Επίσης, η "Σταθερή Χρέωση Αποστολής" μπορεί να απενεργοποιηθεί ώστε να μην φαίνεται καθόλου στο checkout ? Ο σκοπός είναι ο πελάτης να χρεώνεται με ένα Χ ποσόν (ως μεταφορικά έξοδα) μόνο εαν χρησιμοποιήσει τον τρόπο πληρωμής "Αντικαταβολή" , ενώ εαν επιλεχτεί άλλος τρόπος ("Τραπεζική Κατάθεση", "Παραλαβή από το κατάστημα") να μην χρεώνεται επιπλέον. Μπορεί να απενεργοποιηθεί ή θεωρείται "απαραίτητο" να υπάρχει ?

Δοκίμασα το GOP Cash On Delivery, που θεωρητικά θα μου έλυνε ότι θέμα είχα, αλλά προφανώς λόγω απειρίας μου με το OpenCart και μη σωστών ρυθμίσεων του module (από μέρους μου) δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλεύει (και να "δείχνει" στο checkout) όπως πρέπει.

Υπόψην πως η έκδοση OC που έχω εγκατεστημένη είναι η OpenCart v1.5.6.4 με Journal - Advanced Opencart Theme v. 2.7.1

Εαν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει, ή τουλάχιστον να μου δώσει κάποιες υποδείξεις προς την σωστή κατέυθυνση, θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#3429
nikmour έγραψε:
"Χρέωση Μικρής Παραγγελίας"
Ευχαριστώ.
Αυτό είναι σίγουρα έτσι όπως το γράφεις; Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος απο την μετάφραση που χρησιμοποιείς;

Μπορείς να μου πεις τι γράφει αν γυρίσεις την σελίδα στα Αγγλίκά;
nikmour έγραψε:
Επίσης, η "Σταθερή Χρέωση Αποστολής" μπορεί να απενεργοποιηθεί ώστε να μην φαίνεται καθόλου στο checkout ?
Βεβαίως, μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τους τρόπους αποστολής. Αν δεις στην παρακάτω εικόνα είναι το 2ο. Πατάς απλά uninstall
https://www.siteground.com/img/knox/tut ... ment_2.jpg

Το GOP Cash On Delivery δουλεύει σίγουρα μάλλον δεν έχεις κάνει σωστές ρυθμίσεις.
Αν θέλεις κάτι πολύ πιο εύκολο στην χρήση μπορείς να δεις αυτό εδώ που θα σου χρησιμέυσει σίγουρα και σε άλλα πράγματα στο μέλλον. http://www.opencart.com/index.php?route ... 20discount
Άβαταρ μέλους
Από nikmour
#3431
Καλημέρα,

Το Module που υπάρχει για την μετάφραση είναι η "Ελληνική Μετάφραση της Βάσης Δεδομένων Version 1.0" , από ότι βλέπω στα Modules. Υπάρχει πιο ανανεωμένο πακέτο μετάφρασης ? Πάντως, στα "Σύνολα Παραγγελίας" όντως έχει ονομασία "Χρέωση Μικρής Παραγγελίας". Μπορώ να πειράξω κάποιο αρχείο και να το μετονομάσω σε "Έξοδα Μεταφοράς" ? Εαν γυρίσω την γλώσσα Διαχείρισης στα Αγγλικά τότε μου δείχνει πως ονομάζεται "Low Order Fee"...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#3432
catalog/language/greek/total/low_order_fee.php

;)

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!