OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#3486
Καλησπέρα,
έχω εγκαταστήσει την έκδοση 2.2.0.0 σε ένα δίγλωσσο κατάστημα (Ελληνικά - Αγγλικά) και θέλουμε οι χρήστες να μπορούν να κάνουν αναζητήσεις κυρίως βάση του μοντέλου προϊόντος

Το πρόβλημα είναι ότι αν ο κωδικός (μοντέλο) συμπεριλαμβάνει γράμματα τα οποία είναι κοινά στις 2 γλώσσες ενώ στην διαχείριση έχουν περαστεί με την μία γλώσσα δεν τα βρίσκει... τι εννοώ...
Αν π.χ. σε ένα προϊόν έχουμε τον κωδικό ΜΝ65 και στην διαχείριση αυτός ο κωδικός έχει περαστεί με ελληνικούς χαρακτήρες ΑΝ ο χρήστης κάνει αναζήτηση με κωδικό MN65 αλλά με λατινικούς χαρακτήρες, τότε δεν του εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα... και το αντίστροφο

Έχετε καμία ιδέα για το πως μπορώ να διορθώσω αυτό το πρόβλημα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος svs την 29 Μάιος 2016, 2:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#3487
Καλησπέρα!

Αυτό που περιγραφεις δεν ειναι "προβλημα".

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά, καθώς το M το αγγλικό και το Μ το ελληνικό είναι δύο διαφορετικά γράμματα και αντιμετωπίζονται διαφορετικά από το Opencart και οποιοδήποτε άλλο λογισμικό.

Η γνώμη/συμβουλή μου είναι να έχεις τους κωδικούς σε λατινικά γράμματα και να μην έχεις το ίδιο προϊόν με δύο διαφορετικούς κωδικούς ακόμα και αν αυτοί είναι σε "ίδια" γράμματα μεταξύ του ελληνικού και του λατινικού αλφάβητου.
#3488
Καλησπέρα, και σε ευχαριστώ για την απάντηση

Το γνωρίζω πως δεν είναι "πρόβλημα" του opencart (αλλά δικό μου) ήθελα να μάθω αν μπορεί να γίνει μία ποιο ευρεία αναζήτηση είτε κάποια αντιστοίχηση ελληνικών και αγγλικών χαρακτήρων στον κώδικα του opencart. Κάπου διάβασα ότι το opencart μετατρέπει όλους τους χαρακτήρες σε πεζούς κατά την αναζήτηση (δεν ξέρω αν ισχύει) και για αυτό προφανώς το μ είναι εντελώς διαφορετικό από το m αν και κεφαλαία είναι ολόιδια... αν ισχύει αυτό θα ήθελα όποιος ξέρει να με κατευθύνει προς τα που να κοιτάξω για να το αλλάξω διαφορετικά αν γνωρίζετε κάποιο mod για να κάνει αυτή τη δουλεία (free ή paid).

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!