OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#2337
Καλησπέρα,

τελευταία βλέπω σε όλο και περισσότερα site ενημέρωση ότι χρησιμοποιούν cookies και ζητάει από τον χρήστη να το αποδεχτεί προκειμένου να συνεχίσει (σύμφωνα με κανονισμό της Ε.Ε.).

Από όσο γνωρίζω το opencart συγκεκριμένα δεν κρατάει cookies, παρά μόνο για την γλώσσα και το νόμισμα τα οποία δεν θεωρούνται προσωπικά στοιχεία, μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Αλλά το google analytics που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι νομίζω χρησιμοποιεί cookies.

Επομένως, θεωρείτε απαραίτητη την ενημέρωση των χρηστών σε καταστήματα opencart;
Εσείς χρησιμοποιείτε;
#2348
Καλησπέρα, η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα cookies που παράγονται από το OpenCart εμπίπτουν στις εξαιρέσεις από την υποχρέωση ενημέρωσης και λήψης της συγκατάθεσης του συνδρομητή ή χρήστη. Όμως, όταν είναι ενεργοποιημένες οι αξιολογήσεις, προστίθεται το κουμπί AddThis που και αυτό εγκαθιστά τα δικά του cookies. Επίσης, όπως ανέφερες κι εσύ, στην πλειονότητα των περιπτώσεων χρησιμοποιούνται υπηρεσίες tracking/analytics τρίτων όπως της google, κλπ, που η αξιοποίηση των δεδομένων τους δεν μπορεί να ελεγχθεί από τον διαχειριστή του καταστήματος. Για τους παραπάνω λόγους και για παν ενδεχόμενο, θα πρότεινα να προστίθεται η ειδοποίηση λήψης συγκατάθεσης ώστε ο καταστηματάρχης να είναι καλυμμένος.
#2360
+1 Καλό είναι να υπάρχει αν και από όσο βλέπω όλοι οι δικοί μου χρήστες δεν τους νοιάζει και πολύ. :lol: :lol:
#2509
Από τους isenselabs το βάζεις απλά στο φάκελο xml του vqmod. ;)
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!