OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από OldMen
#3642
Καλησπέρα στην κοινότητα, ήθελα να ρωτήσω που μπορεί να οφείλεται το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω:
Σε OC 1.5.6.4 αν μπει κάποιος χρήστης, βάλει κατι στο καλάθι και δεν συνεχίσει την αγορά, όταν μετά από κάποιες μέρες ξαναμπεί και πάει να κάνει μια νέα αγορά, όταν φτάσει στο τελευταίο βήμα, δηλαδή στο σημείο της επιβεβαίωσης της παραγγελίας, του εμφανίζει και όποια προϊόντα είχε βάλει την προηγούμενη φορά και φυσικά και τα νέα που επέλεξε. Οπότε αν δεν το προσέξει θα παραγγείλει και τα προηγούμενα που πιθανόν δεν τα ήθελε.
Από το σημείο εκείνο αν πάει στο καλάθι μπορεί φυσικά να διαγράψει τα παλιά που δεν τα θέλει, αλλά το περίεργο είναι πως κατά την δεύτερη αγορά όταν ξεκινάει τη διαδικασία και πάει στο καλάθι δεν του εμφανίζει τα παλιά επιλεγμένα προϊόντα, παρά μόνο στο τέλος στην επιβεβαίωση, όπως προανέφερα.
Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα, αλλά αν καταλάβατε είναι θέμα μνήμης. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως θα μπορούσα να το επιδιορθώσω; :?:
#3643
Καλησπέρα

Κανονικά το καλάθι του 1.6.5.4 εμφανίζει τα προϊόντα που είχαν προστεθεί στο παρελθόν.

Τα προϊόντα που έχουν προστεθεί στο καλάθι από συνδεδεμένους πελάτες αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων. Το Opencart έχει δύο καλάθια το module (σαν pull down menu) και αυτό που είναι ένα στάδιο πριν το checkout. Εσύ απ' ότι καταλαβαίνω εννοείς ότι δεν εμφανίζει τα προϊόντα στο module. Στο άλλο καλάθι κοίταξες αν τα εμφανίζει;
#3644
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά ανάμεσα στα δύο καλάθια που μου λες, εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι αυτό που είπες στην αρχή. Το ότι δηλαδή εμφανίζει τα προϊόντα που είχαν προστεθεί στο παρελθόν. Αυτό πως μπορώ να το αποτρέψω;
Αν δηλαδή ένας πελάτης για κάποιο λόγο σταμάτησε μια αγορά στη μέση, όταν θα ξαναμπεί να κάνει μια νέα αγορά θέλω να μην του εμφανίσει σε κάνενα σημείο της διαδικασίας τα παλιά προϊόντα.
#3645
Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά τι σε ενδιαφέρει... Γιατί όμως να το αποτρέψεις; Είναι από τα βασικά κίνητρα για να είναι κανείς εγγεγραμμένος πελάτης.

Η δυνατότητα αυτή δεν έχει πρόβλημα. Έτσι όπως το περιγράφεις στο προηγούμενο ποστ σου το κατάστημα σου έχει πρόβλημα που ενώ υπάρχουν αποθηκευμένα προϊόντα στο καλάθι του πελάτη, δεν τα εμφανίζει στο cart όταν ξανασυνδέεται στο κατάστημα αλλά τα εμφανίζει μόνο στο checkout, σωστά;

Σχετικά με τα δύο καλάθια... το OC έχει δύο τρόπους απεικόνισης του καλαθιού με το module του καλαθιού που εμφανίζεται συνήθως επάνω από το μενού (ανάλογα το template) και η σελίδα του καλαθιού που εμφανίζεται όταν πατήσει κανείς στο pull down του καλαθιού "Εμφάνιση καλαθιού".
#3646
Τα προϊόντα φαίνονται στο καλάθι του module μόλις συνδεθεί ο χρήστης. Απλά επειδή οι περισσότεροι δεν το προσέχουν και όταν βάλουν κάποιο νέο προϊόν στο καλάθι, πατάνε μετά το αγορά και τους προχωράει τη διαδικασία χωρίς να δουν τι έχει μέσα το καλάθι, παρά μόνο στο σημείο της επιβεβαίωσης, όπου εκεί αν το αντιληφθούν έχει καλώς, αλλιώς παραγγέλνουν και τα προηγούμενα προϊόντα.
Ξέρεις επειδή το κατάστημα λειτουργεί σαν online delivery και οι πελάτες παραγγέλνουν πληρώνοντας αντικαταβολή μόλις φτάσει η παραγγελία δεν πολυπροσέχουν στα βήματα αφού το έχουν μάθει σαν τυφλοσούρτη. Οπότε αν καμιά φορά συμβεί αυτό που σου λέω δημιουργείτε πρόβλημα, αφού τους παραδίδετε παραγγελία μεγαλύτερη από αυτή που νομίζουν.
Γι΄ αυτό ήθελα να ξέρω αν μπορώ να αποτρέψω αυτό με την μνήμη της προηγούμενης μη ολοκληρωμένης παραγγελίας. Αν μπορούσες να μου πεις πως μπορεί να γίνει θα με διευκόλυνες απεριόριστα.
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου.
#3650
Οκ, κατανοητό έτσι όπως το θέτεις.

Άνοιξε το αρχείο system/library/customer.php

Βρες τον ακόλουθο κώδικα στην γραμμή 57 :
Κώδικας: Επιλογή όλων
$cart = unserialize($customer_query->row['cart']);
και ακριβώς από κάτω πρόσθεσε αυτό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
$cart = array();
Όταν συνδέονται οι πελάτες τα αποθηκευμένα προϊόντα δεν θα επανέρχονται

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!