OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#3690
Είμαι σε OC 1.5.6.4 και έχω ένα online delivery κατάστημα για παραγγελίες σε μια πόλη με παράδοση φυσικά δωρεάν.
Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ και πως θα γινόταν αυτό, να δώσω την επιλογή στον πελάτη να διαλέξει αν η παραγγελία είναι για την πόλη οπότε η ελάχιστη παραγγελία θα πρέπει να είναι x ευρώ, ενώ αν είναι εκτός πόλης (για παράδειγμα στην Πανεπιστημιούπολη) η ελάχιστη παραγγελία θα πρέπει να είναι ψ ευρώ.
Και φυσικά να μην μπορεί να ολοκληρώσει την παραγγελία αν δεν φτάσει στο απαιτούμενο κόστος σε κάθε περίπτωση.
Έχω κολλήσει και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο. Μήπως θα μπορούσε κάποιος εμπειρότερος και με πιο καθαρό μυαλό να βοηθήσει;
#3691
Καλησπέρα.

Ίσως να σε βολέψει κάτι τέτοιο. Από την στιγμή που δεν χρειάζεσαι το πεδίο νομοί.

1. Απενεργοποιείς όλους τους νομούς και το κάνεις επιλογή εκτός η εντός πόλης.
2. Δημιούργησε 2 ζώνες εντός πόλης και εκτός.
3. Ενεργοποίησε την "Αποστολή Σταθερής Χρέωσης" και "Δωρεάν Αποστολή" αντίστοιχα για τις 2 ζώνες με το ελάχιστο ποσό παραγγελίας που επιθυμείς.
4. Μετονόμασε από τα αρχεία της μετάφρασης σου τα "Αποστολή Σταθερής Χρέωσης" και "Δωρεάν Αποστολή" σε κάτι αντίστοιχο πχ "Παράδοση στην πόρτα σας"
#3692
Κατάλαβα τη σκέψη σου, όμως το πρόβλημα είναι ότι έχω μετατρέψει ήδη την περιοχή ή νομό όπως αναφέρεις, σε όροφο γιατί πρέπει να αναφέρετε κι αυτό στα στοιχεία της παραγγελίας και ήταν ο μόνος "εύκολος" τρόπος, να το πετύχω.
Μήπως όμως αναρωτιέμαι θα μπορούσα να μετατρέψω το πεδίο της χώρας που δεν μου χρειάζεται, σε όροφο και μετά να κάνω αυτό που λες. Θα μου δημιουργούσε πρόβλημα αυτό στην όλη λειτουργία; :?:
#3693
Γιατί όχι δοκίμασε το :)

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!