OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από fws
#406
Καλημέρα
Πρέπει να αλλάξω σε μερικά προϊόντα το product id, ο μόνος τρόπος όσο έχω ψάξει είναι μέσα από την βάση.
Το ερώτημα μου είναι πια πεδία πρέπει να αλλάξω;; Μόνο το product_id στο oc_product ή και όπου αλλού υπάρχει στα oc_product_ ;;
Ευχαριστώ
#407
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα!

Ναι, μόνο από τη βάση γίνεται. Ουσιαστικά πραγματοποιείς αλλαγές όπου αλλού υπάρχει το συγκεκριμένο product id (οc_product_κάτι, orders, vouchers, κλπ). Ποιός είναι ο λόγο που χρειάζεσαι να αλλάξεις το id (Ρωτάω μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση);
Από fws
#409
Καλώς σας βρήκα,

Τελικά η αλλαγή γίνετε από την βάση αλλάζοντας τα πεδία oc_product_ . Βέβαια θέλει προσοχή γιατί πρέπει να αλλάξεις όλα τα πεδία όπου χρησιμοποιείτε το product id.
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι στο όνομα του προϊόντος, δεν λειτουργεί το seo. Αν το url ήταν /κατηγορία/όνομα προϊόντος τώρα είναι κατηγορία?product_id=19
Λογικά πρέπει να γίνει update στα url αλλά δεν ξέρω το πως.
Ο λόγος ήταν ότι το skroutz ήθελε σε συγκεκριμένα προϊόντα το ίδιο product_id. Μετά από την αλλαγή eshop
#411
Καλησπέρα
Τελικά η αλλαγή γίνετε από την βάση αλλάζοντας τα πεδία oc_product_ .
Όπως σου ανέφερα και πεοηγουμένως, δεν είναι μόνο τα oc_product_κάτι, αλλά και άλλα tables που πρέπει να ελέγξεις.
Για το SEO πρέπει να ελέγξεις το table 'oc_url_alias'. Στη στήλη 'query' ψάξε για τα id's των προϊόντων που θέλεις να αλλάξεις στο product_id=το-id-του-προϊόντος.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!