OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
Από agathon
#4112
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι ο Αγάθων και χρησιμοποιώ την πλατφόρμα του Opencart τα τελευταία 3 χρόνια. Η πρώτη γνωριμία με το Opencart ήταν το 2013 όταν εργάστηκα πρώτη φορά ως διαχειριστής ενός ηλεκτρονικού καταστήματος στημένο πάνω σε Opencart. Έκτοτε άρχισα να πειραματίζομαι και έχοντας γνώσεις html , css και λιγότερο με php , sql που συνεχώς προσπαθώ να μαθαίνω περισσότερα προσπάθησα πέρα από το διαχειριστικό κομμάτι να κάνω κάτι από την αρχή. Στα χρόνια ως φοιτητής το να στήσεις ένα ηλεκτρονικό κατάστημα φάνταζε ένας γολγόθας αλλά πραγματικά η συγκεκριμένη πλατφόρμα σου λύνει τα χέρια. Κατάφερα να κατασκευάσω τέσσερα ηλεκτρονικά καταστήματα μέχρι τώρα άλλα με λιγότερ και άλλα με περισσότερο επιτυχία. Ευελπιστώ στο συγκεκριμένο forum να μπορώ να αντλήσω και αν μπορώ να μεταφέρω πληροφορίες στα υπόλοιπα μέλη.
Άβαταρ μέλους
Από evistar
#4900
Καλησπέρα σε όλους,
Με λένε Εύη είμαι front-end designer και δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα με eshop. Έφτασε λοιπόν η ώρα και μετά από έρευνα νομίζω πως θα ξεκινήσω με openCart. Ξέρω html,css,jquery και λίγο php (τα βασικά όχι κάτι δύσκολο). Μεγάλο ρόλο για την επιλογή openCart έπαιξε η ελληνική κοινότητα και συγχαρητήρια σε όλους που συμμετέχετε. Ελπίζω να μάθω πράγματα και να βοηθώ κι εγώ στην επέκταση της κοινότητας.
Άβαταρ μέλους
Από Paris
#4902
Καλώς ήλθες, καλή δύναμη
evistar έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,
Με λένε Εύη είμαι front-end designer και δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα με eshop. Έφτασε λοιπόν η ώρα και μετά από έρευνα νομίζω πως θα ξεκινήσω με openCart. Ξέρω html,css,jquery και λίγο php (τα βασικά όχι κάτι δύσκολο). Μεγάλο ρόλο για την επιλογή openCart έπαιξε η ελληνική κοινότητα και συγχαρητήρια σε όλους που συμμετέχετε. Ελπίζω να μάθω πράγματα και να βοηθώ κι εγώ στην επέκταση της κοινότητας.
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#6041
@nikkisscy Καλωσόρισες στο φόρουμ. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
#6880
Καλησπέρα σας.
Έψαχνα κάτι μέρες να καταλήξω στο cms που θα χρησιμοποιήσω για ένα eshop που θέλω να υλοποιήσω και ένας από τους λόγους που κατέληξα στο open cart είναι η ύπαρξη ελληνικής κοινότητας, δηλαδή το forum σας.
Έχω εμπειρία σε joomla περίπου 6 χρόνια μιας διατηρώ μια ενημερωτική ιστοσελίδα την οποία και έστησα μόνος.
Εξέτασα και μερικές επιλογές από extensions του joomla για e-commerce αλλά προς έκπληξη μου διαπίστωσα πως αρκετά από αυτά είναι απλά bridges του opencart με την διαφορά πως είναι επί πληρωμή και πουλάνε τα addons πολύ πιο ακριβά.
Προς το παρόν βγάζω τα μάτια μου να καταλάβω ακριβώς πώς δουλεύει το cms οπότε για όποια βοήθεια χρειαστώ θα σας ενοχλήσω.
Καλώς σας βρήκα και καλές γιορτές
#6883
@expired Καλωσόρισες στο φόρουμ. Μόλις εξοικειωθείς καλύτερα, θα διαπιστώσεις πόσο εύκολα προσαρμόζεται στις ανάγκες σου.
Από nbgr
#6950
Γεια χαρά σε όλους! Με τη σειρά μου ας συστηθώ.

Αν και έχω τελειώσει AI είμαι νέος σχετικά Web developer με μεικτή εμπειρία λίγο πάνω από 3 χρόνια. Δουλεύω σε Wordpress και Opencart αλλά και custom solutions. Για ανάγκες κάποιων Opencart eShops έχω αναπτύξει αρκετά ocmods και παραμετροποιήσει άλλα τόσα. Προσπαθώ να αναπτυχθώ τόσο σε coding skills όσο και σε νοοτροπία και να παρουσιάζω λύσεις με καθαρό κώδικα.

Τα σέβη μου στην κοινότητα!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!